Плевнелиев отново настоя за договор за междусъседство с Македония 22.11 | 16:32
Може, при следващия парламент, като изчистим някои детайли, заяви Георге Иванов

Държавният глава Росен Плевнелиев за пореден път се обяви за подписването на Договора за добросъседство между България и Македония. На среща с македонския си колега Георге Иванов той посочи, че договорът ще е "важна крачка по пътя на мирното задълбочаване на връзките между двата народа и на европейската интеграция на държавите от региона", съобщи прессекретариатът на държавния глава.
Президентът Плевнелиев е изразил увереност, че Договорът за добросъседство с Македония ще доведе до повече взаимни инвестиции, успешни регионални инфраструктурни проекти, високи постижения в сферата на туризма и мобилността на квалифицирани специалисти. Държавният глава е дал за пример споразуменията за добросъседство, подписани от България с Турция и Румъния и благоприятния им ефект върху развитието на сътрудничеството в региона.
"Регламентирането на двустранните ни отношения с тези страни донесе спокойствие в бизнеса, удовлетворение в обществата ни и повече доверие сред международните ни партньори", е заявил президентът.
България от години настоява да бъде подписан договор за добросъседство, но все още има неизчистени въпроси. Страната ни дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но по време на първия кабинет "Борисов" стана една от страните, които отказаха определянето на дата за начало на преговори с ЕС.
Идеята на България е договорът за добросъседство да стъпи на съвместната декларация от 1999 г., подписана от тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски. В нея Скопие декларира, че няма да предявява претенции за наличието на македонско малцинство в България.
Държавният глава е напомнил по време на срещата с Иванов, че българската страна отдава важно значение на опазването и възстановяването на българските военни паметници. "Очакваме скорошно окончателно решение на въпроса за поставянето на паметна плоча за загиналите български воини край Каймакчалан", е казал Плевнелиев.
Той е изтъкнал важността и на реформите в ключови сфери в Македония и гарантирането на независимостта на органите на съдебната власт като неизменна част от пътя към европейска интеграция на страната.
Македонският държавен глава е призовал за повече регионални инициативи, които да направят Балканите още по-активен участник във формулирането на европейската политика. "Нашият регион трябва да бъде по-задружен, трябва да се ръководим от прагматизъм и да не позволяваме исторически обременености да попречат на сътрудничеството ни в днешния динамичен свят", е Иванов.
Македонският президент е на работно посещение в България, в рамките на което беше удостоен със званието "Доктор хонорис кауза" от Българската академия на науките. Президентът Росен Плевнелиев е поздравил Георге Иванов за сериозното академично постижение и е пожелал то да даде основата за устойчиво научно сътрудничество между България и Македония.
В крайна сметка двамата държавни глави са стигнали до единодушие, че работата по договора за добросъседство между Македония и България не трябва да бъде пречка за развитието на двустранните отношения, "защото това са две приятелски и съседни държави, които са свързвани с много неща от миналото и имат общо бъдеще", отбелязва агенция МИА.
"Работата по споразумението между нашите две страни още не е приключила. За изработването на текста минаха много години, защото се стремим към балансираност в него, за да бъдат и двете страни удовлетворени", обясни македонският президент след срещата.
Той изрази надежда, че с избора на новото правителство и от българска страна, "най-накрая ще бъдат разрешени някои малки колебания в отделни думи и нюанси на формулировките", с което ще приключи този дълъг процес на съгласуване и накрая ще имаме договор.
"България е пети търговски партньор на Македония. Без изградена инфраструктура, без магистрали, без изградена железопътна линия, няма как да постигнем висок търговски обмен и това оказва влияние върху нашите две икономики, върху нашите граждани и по-близки отношения между институциите", подчерта Иванов.
Гостът увери, че "е открит и голям приятел на своите български колеги по всички въпроси".
"Когато има разговор и диалог може да се стигне до решение. И все пак личните отношения, повтарям, са тези, които отварят всички врати", допълни той.
Водещи
-
Правителството планира по-строги санкции при злоупотреби с цените заради еврото
КЗП получава нови правомощия за контрол на цените до края на 2026 година
22.07 | 17:59
-
БНБ регистрира над двадесеткратно увеличение на неистинските банкноти от 100 лева
Намаляване на парите в обращение
22.07 | 17:20
-
Кремъл Дмитрий Песков заяви днес, че няма основания да се очакват чудеса на третия кръг на преките руско-украински мирни преговори
Изявлението бе направено часове преди планираната за утре среща в Истанбул между делегациите...
22.07 | 17:00
Най-четени
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
"Върнете ми държавата": Кой беше Тодор Славков
Много често неофициално е наричан Малък Тошо.
22.07 | 12:30
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59
-
България ще получи 22 милиарда евро от бюджета на Европейския съюз за периода 2028-2034 година
Реформите, които България трябва да изпълни, ще се определят от българското правителство и ще...
22.07 | 13:30