Поне до 14 май: В Гърция само с PCR тест 01.05 | 14:42
Гърция удължава всички действащи досега ограничения за влизане в страната
Гърция удължава всички действащи досега ограничения за влизане в страната до 06:00 на 14 май 2021г., съобщава посолството ни в Атина.
При влизане на гръцка територия, независимо от вида транспорт, от пътуващите се изисква да представят негативен резултат от PCR тест, направен не повече от 72 часа преди пътуването. Изискването важи и за деца над 5-годишна възраст. При липса на резултат от тест гръцките власти имат право да не допуснат пътуващите да влязат в страната. При влизане гръцките власти по своя преценка мога да поискат на всеки от пътуващите да бъде направен тест (бърз или PCR).
Всеки гражданин, без изключение, трябва да има генериран QR код след попълване на Passenger Locator Form (PLF) на https://travel.gov.gr/#/. Там подробно са описани действащите мерки, ограничения и изисквания. Компаниите, които извършват пътнически превози (самолетни, морски, сухопътни) са длъжни да проверяват дали всеки от пътниците има QR преди неговото качване. При липса на такъв транспортната компания носи отговорност за връщането му в родината.
Считано от 19 април 2021 г. гръцките власти взеха решение да отменят изискването за задължителна 7-дневна карантина за гражданите на държави - членки на ЕС и на Шенгенското пространство, включително и за България.
Отпадането на карантината е възможно само при условие, че гражданите представят при пристигане в Гърция документ за негативен резултат от PCR тест, направен не по-рано от 72 часа преди влизането в страната, или сертификат за ваксинация за коронавирус COVID-19, доказващ, че ваксинацията е направена най-малко 14 дни преди това. Сертификатът трябва да е на английски език, да е издаден от публичен орган и да съдържа информация за вида и броя на дозите на ваксината.
При необходимост от съдействие българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Атина на следните телефони: +30 210 67 48 107; +30 210 67 48 105; +30 210 67 48 106, както и към генералното консулство на България в Солун на тел. +30 2310 829 210 и на дежурния телефон в извънработно време: +30 2310 869 510.
Водещи
-
Асен Василев пред El País: 15 млрд. лв. кеш излязоха „на светло“ заради еврото
Изданието припомня, че България остава държавата с най-нисък доход на глава от населението в...
06.01 | 21:00
-
Александър Везенков е Господин Ефективен в Евролигата
рилото на Олимпиакос намери място в четвъртото издание за MVP от редовния сезон на...
06.01 | 20:45
-
Оранжев и жълт код: Обилни валежи ни очакват в сряда
В нощта срещу четвъртък температурите падат, дъждът преминава в сняг, а до понеделник снежно...
06.01 | 20:15
Най-четени
-
Една платформа, всички услуги: НОИ улеснява достъпа до обезщетения и пенсии
Всички съществуващи до момента отделни справочни електронни услуги са интегрирани в...
06.01 | 12:00
-
БАН наложи официални правила за изписването на новата национална валута
Край на „еврата“ в официалната реч
06.01 | 10:59
-
Румен Радев: Връчвам първия мандат възможно най-скоро
Натиск за промени в Изборния кодекс
06.01 | 12:45
-
Стотици смелчаци „спасяват” кръста в цялата страна
В Калофер се проведе така нареченото мъжко хоро в ледените води на река Тунджа, като се вярва,...
06.01 | 11:30