Разкази на ужаса: Затворник от Гуантанамо описва своя 12 - годишен кошмар 20.01 | 17:33
Адвокатът му иска съд за Доналд Ръмсфелд
Бившият секретар по отбраната на САЩ Доналд Ръмсфелд трябва да бъде обвинен и съден за изтезанията, прилагани на затворниците в Гуантанамо.
Това твърди адвокатът на Мохамеду Улд Слахи, който е държан там вече 12 години без да му бъде повдигнато обвинение. Според юриста Ръмсфелд трябва да понесе отговорност за това, че затворниците са били подлагани на всякакъв вид насилие, включително и сексуално.
Затворът Гуантанамо е лагер за извънсъдебно задържане със сграда за разпити на САЩ, разположен в залива Гуантанамо в Югоизточна Куба.Сградата е пригодена през 2002 г. от администрацията на президента Джордж Буш - Младши за задържане на политически затворници от войната в Афганистан, а по-късно - и от войната в Ирак.
Дневникът на Слахи, воден през 12 – те кошмарни години в Гуант анамо, излезе от печат днес. 44 – годишният му автор разказва как е бил държан на минусови температури с часове и принуждаван да пие солена вода.
"Живеех под тотален терор", пише Слахи.
В ужасяващите редове той разказва как 70 дни не му е било позволявано да спи. "През тези 70 дни аз не познах сладостта на съня – разпити по 24 часа на ден", пише затворникът.
Най – ужасният момент обаче за него бил, когато му показали писмо, че майка му също ще бъде затворена в Гуантанамо, ако той не започне да съдейства по време на разпитите.
"Конвенцията срещу изтезанията, по която САЩ е страна, изисква страните да предприемат наказателно преследване на тези, които са прилагали насилие. Защо никой не наказан? Говоря за секретарят по отбраната на САЩ – Ръмсфелд. Той е този, който е подписвал нарежданията да се изтезава моя клиент. Той трябва да стане обвиняем", заяви в интервю за The Independent адвокатът на Слахи Нанси Холандер.
Екипът от юристи на бившия затворник водят битка от години, за да се издаде редактираната версия на дневника му , тъй като той се смята от американската държава за секретен документ.
Съдбата на Салхи трогна известни личности. Актьорите Колин Фърт, Стивън Фрай, Риз Ахмед, писателката Елиф Шафак и музикантът Брайън Ено подкрепят кампания, за освобождаването на Мохамеду, която стартира от днес .
Слахи се е борил в редиците на "Ал Кайда" по времето, когато групировката е била подкрепяна от Щатите в Афаганистан в борбата й срещу Съветския съюз.
Той е бил арестуван през 2001 г. В родината му Мавритания и отведен в Аман от йордански военни. Там той бил задържан в рамките на 7 месеца . След това е предаден на ЦРУ, като пътят му завършва в Гуантанамо. Той е заподозрян, че готвел бомбен атентат в Лос Анджелис.
Същевременно правозащитната организация Amnesty International посочи европейските страни, съдействали на ЦРУ в операции, в които е прилагано на насилие. Сред тях са Полша, Румъния, Литва, Великобритания, Македония и Германия.
Правозащитниците настояват тези държави да поемат отговорност за действията си.
Водещи
-
Недялко Йорданов: Бойко ми спаси живота - прати самолет в Бургас да ме докара във ВМА
Не го харесвам като политик, но е добър човек, сподели поетът
21.12 | 18:00
-
Опасни ли са мокрите кърпички за почистване?
21.12 | 17:20
-
Първан Симеонов: Президентът е добре да изчака до лятото за своя партия
По думите му новоучредената партия "Трети март", която заявява, че приема президента Радев за...
21.12 | 17:00
Най-четени
-
Шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ ще бъде спрян по-рано заради установен дефект
Няма отделяне на радиоактивни вещества, съобщиха от ядрената централа
21.12 | 09:45