Разкол в кабинета на Тереза Мей за Brexit 31.08 | 15:34
Докато едните искат възможно най-меко излизане от ЕС, другите настояват за тотално прекъсване на връзките
Разкол в правителството на Великобритания заради Brexit. Министрите на Тереза Мей застават на коренно противоположни позиции по отношение на това как страната трябва да напусне Евросъюза и какви трябва да бъдат отношенията между Лондон и Брюксел след това. Едните се застъпват за възможно най-мекото напускане на Общността, съчетано със запазването на възможно най-много от съществуващите връзки. Другите пък са на точно обратното мнение и искат Великобритания да прекъсне окончателно икономическите си контакти с континентална Европа.
Днес британският премиер Тереза Мей свиква първата среща на кабинета за Brexit след лятната почивка именно на фона на противоречия между отделните министри. Тя ще се състои в Чекърс, северно от Лондон, където се намира резиденцията за отдих на премиера и ще включва и част с обсъждане на идеи за преговорни тактики с Брюксел, както и основни искания на Лондон.
За момента е ясно, че според финансовия министър Филип Хамънд Лондон трябва да сключи споразумение с Брюксел, което да позволи на Великобритания да остане в европейския единен пазар. Негови колеги обаче настояват политиката на Лондон да бъде точно обратната и страната трябва да напусне не само ЕС, но и неговия пазара.
Също така сред министрите съществува и разделение по отношение на това каква отговорност трябва да поемат съответните министерства, предаде БГНЕС. Противоречията съществуват най-вече между министрите на външните работи, на външната търговия и по въпросите на Brexit.
Въпреки че самата Мей беше в лагера за оставането в ЕС, след идването си на власт тя посочи, че "Brexit означава Brexit" и няма да има промяна на решението за напускане на Общността, взето от народа на референдума от 23 юни. Тя също така назначи трио от антиевропейски министри на основните постове в кабинета, в това число и един от лидерите на кампанията за излизане от съюза Борис Джонсън, който заема вече поста на външен министър.
По всяка вероятност разговорите на правителството ще включват и обсъждането на теми като тази за това дали Лондон трябва да запази достъпа си до единния пазар и до каква степен трябва да се ограничава притока на имигранти от съюза.
Вчера говорител на Мей посочи, че правителството изключва провеждането на нов референдум. Също така премиерът няма да се допитва до парламента за активирането на Член 50, който ще постави началото на процедурата по напускане на ЕС. Според говорителя Мей няма правно задължение да се консултира с парламента, преди да активира члена.
Водещи
-
Реформата в ТЕЛК: Защо хора с увреждания обжалват решенията пред НЕЛК
Продължават сериозните забавяния или получаването на значително намалени проценти инвалидност
07.11 | 21:00
-
Европа навлиза в нов етап на своето развитие, заяви Радев в Будапеща
Президентът участва в срещата на върха на Европейската политическа общност, чийто домакин е...
07.11 | 20:45
-
Какво ще се случи с човешкото тяло, ако живеем на Марс?
07.11 | 20:30
-
Пеевски вдига протест в първия работен ден на НС?
Той ще е под надслов "Ние не сме фантоми! Ние сме истински!"
07.11 | 20:15
Най-четени
-
Рязко захлаждане през уикенда, студ обхваща страната
За това предупреди синоптикът Петър Янков
07.11 | 15:10
-
Най-големият завод за производство на хартия у нас, този в Стамболийски, приключва дейност
От Нова година обаче заводът ще затвори. Заради обезщетенията, които вече се договарят,...
07.11 | 08:56
-
302 192 935 лв. или 6% повече от бюджета на Столична община за 2024 г. се предвиждат за почистване на София
Предвижда се 8 пъти годишно миене на улиците.
07.11 | 10:30
-
Средната годишна заплата в България остана най-ниската в ЕС през 2023 г.
Това показват данните на официалната европейска статистика Евростат
07.11 | 14:00