Расте броят на фалшивото евро 19.07 | 15:54
Най-често се печатат банкноти от 20 и 50
Броят на фалшивите евробанкноти се е увеличил през първата половина на 2013 г. Това се посочва в доклад на Европейската централна банка. Според данните, посочени в него, от обращение в този период са изтеглени 317 000 нелегални евро. Това представлява увеличение с над 26% в сравнение със същия период през 2012 г.
Най-често се фалшифицират банкнотите от 20 и 50 евро. Тези от 20 са намалели леко през тази година, докато тези от 50 бележат лек скок.
Фалшивите пари от 100 евро са по-малко с над 12%. Делът на другите купюри от 5, 10, 200 и 500 евро остава много малък.
Над 98 на сто от нелегалните банкноти са "спипани" в страни от еврозоната. Едва 1,2% са хванати в останалите държави членки, а 0,3 са били разпространявани в трети държави.
Въпреки че се наблюдава увеличение на фалшивите банкноти, открити през първата половина на 2013 г., броят на откритите през 2012 г. фалшиви банкноти е особено малък и последните данни са сравними с наблюдаваните през последните години равнища. В сравнение с броя на истинските евробанкноти в обращение (средно 15,1 млрд. през първата половина на 2013 г.) делът на фалшификатите остава много малък.
Водещи
-
Антон Кутев: Няма още готова партия на Румен Радев
Следващата седмица ще има съвсем реални действия по формиране, заяви той
24.01 | 12:00
-
Ген. Атанасов: Цяла Западна Европа знае, че Румен Радев е адепт на Путин
Няма никакви условия нашата коалиция да си сътрудничи с него, категоричен е лидерът на ДСБ
24.01 | 11:40
-
България внася 9 пъти повече зеленчуци и 5 пъти повече плодове, отколкото изнася
Само за първите осем месеца на миналата година у нас са влезли над 68 хиляди тона домати,...
24.01 | 11:00
Най-четени
-
Край на смяната на левовете в евро в чейндж бюрата
Това става ясно от изменения в наредбата, публикувана в Държавен вестник
24.01 | 10:00
-
Поклонението пред писателя Калин Терзийски е днес
То ще се състои в ритуалната зала на Централните софийски гробища от 13:30 часа
24.01 | 09:45