Референдумът в Каталуния напомни за Гражданската война в Испания (ВИДЕО) 01.10 | 13:00
Испанската полиция разбива и затваря изборни секции, има ранени граждани

До очаквани ексцесии и сблъсъци между полиция и граждани доведе провеждащият се днес в Каталуния забранен от Мадрид референдум за отцепване на най-богатата провинция от Испания. Централната власт на страната, която не признава допитването за независимост, изпрати десетки хиляди полицаи от цялата страна в Барселона и останалите каталунски градове, за да не позволят на гражданите да гласуват.
Испанската полиция си проби път в избирателната секция в Херона, където регионалният лидер на Каталуния трябваше да гласува в спорния референдум за независимост, съобщава АП. Това стана непосредствено преди каталунският премиер Карлес Пучдемон да пристигне, за да гласува на референдума за независимост, съобщи Ройтерс.
Полицията използва брадви и чукове, за да разбие прозорците на спортния център "Sant Julia de Ramis" близо до град Херона, използван за избирателна секция и да отвори насила вратите.
Кадри от мястото показват полицаи с каски и щитове да претърсват центъра, очевидно търсейки урни, докато желаещи да гласуват пеят каталунския химн с вдигнати във въздуха юмруци, посочва Ройтерс.
Избухнали са сблъсъци между властите и хората, чакащи да гласуват в центъра в хирона, съобщава АП. Една жена е ранена и изнесена на носилка от парамедици. Към момента няма информация за други жертви.
Въпреки това обаче Пучдемон е успял да гласува на друго място, съобщи Ройтерс.
Местните медии съобщават за униформени и около училища, използвани за избирателни секции, както и че в полицията е спряла интернета в секциите.
Хиляди каталунци започнаха да се редят тази сутрин на опашки пред училища и други сгради, обозначени като изборни секции за днешния референдум за независимост на Каталуния.
Много активисти прекараха тази и миналите нощи пред изборните секции, включително и завардиха входовете с автомобили и селскостопанска техника, за да попречат на властите да разтурят изборните секции.
Има включително и съдебната заповед гражданите на Каталуния да напуснат помещенията, след като Конституционният съд в мадрид отмени референдума. Испанското правителство твърдо стои зад позицията си, че референдумът е незаконен.
Регионалните сепаратистки лидери обаче се заканиха да го организират въпреки това и призоваха имащите право на глас 5,3 милиона избиратели да гласуват. С постове в социалните мрежи те призовават каталунците да оказват мирна съпротива на властите, но да дадат своя глас. Гласуването започна в 9 ч. сутринта, местно време и ще продължи до 20 ч. Местните власти предвиждат висока избирателна активност.
В бюлетините за гласуване на референдума има само един въпрос: "Искате ли Каталуния да стане независима държава под формата на република?". Възможните отговори са "да" и "не".
"Днешният ден е изключително важен за демокрацията", заяви в интервю вицепремиерът на каталунското правителство Ори ол Джукерас за телевизионния Канал 3.
"Ние преодоляхме много препятствия, но нищо няма да ни спре", допълни той и обясни позицията на местните власти, че ако "ние не защитим своите права, то кой би ги защитил".
Вчера в Барселона се проведе голяма демонстрация от противници на референдума. Протестиращите развяваха испанското знаме и плакати "Каталуния - това е Испания". Те свалиха надписа "Повече демокрация", който бе разположен на сградата на кметството.
Водещи
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
Кметът на Варна остава в ареста
Разследването остава динамично и ще следим развитието на случая в реално време.
09.07 | 11:45
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Доналд Тръмп заяви, че Южна Корея трябва да плаща 10 милиарда долара годишно за присъствието на американските войски в страната
Твърдения за предишни договорености
09.07 | 11:14
Най-четени
-
Какво ще е бъдещето за парк Врана?
Столичната община отделя годишно за поддръжката между 500 и 600 000 лева.
09.07 | 10:30
-
От днес Перник и областта остават без АГ отделение
Причината - няма акушерки. Приемът на родилки се преустановява до 30 юли включително.
09.07 | 10:15
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Оранжев код за силен вятър и високи температури за седем области в България
Понижение на температурите с хладен въздух
09.07 | 08:30