Румънският премиер е обвинен във фалшификации и пране на пари 17.09 | 16:45
Виктор Понта няма да бъде арестуван

Румънският премиер Виктор Понта е обвинен от Националната прокуратура за борба с корупцията по обвинение във фалшификации и пране на пари по времето, когато бе адвокат, предаде румънската агенция Медиафакс.
Обвинителите са предявили обвинения на още четирима души по делото, което е изпратено на Върховния касационен съд, уточнява БТА.
Припомняме ви, че още през юли прокурорите повдигнаха обвинения срещу Понта за укриване на данъци пране на пари, конфликт на интереси и подаване на неверни декларации, докато е работил като адвокат през 2007 г. и 2008 г.
По това време румънският премиер беше депутат и е категоричен, че нито едно от обвиненията е състоятелно.
Според прокуратуратаПонта е подправил документи за получени 181 000 леи (45 000 долара) от адвокатската кантора на политическия си съюзник Дан Сова, който също получи обвинения в корупция. От разследването станало ясно, че Понта се е престорил, че работи като адвокат в кантората, за да оправдае получаването на парите. Със средствата той си е купил два луксозни апартамента и джип.
След като Понта станал премиер през 2012 г. той на три пъти назначил Сова за министър, което представлява конфликт на интереси.
В средата на юни опозицията в румънския парламент поиска вот на недоверие срещу правителството на Понта, но той беше отхвърлен. На опозицията ѝ бяха необходими 278 гласа. За оставката на премиера обаче гласуваха 194 депутати.
Понта е първият действащ румънски премиер, срещу когото е повдигнато обвинение, а върху негово имущество бе наложен запор.
Водещи
-
Румен Радев внася предложение в парламента за референдум за еврото
Държавният глава с обръщение към народа и Народното събрание
09.05 | 19:24
-
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
Как да премахнем пестицидите от плодовете и зеленчуците
09.05 | 17:20
-
По случай Летния Никулден бяха раздадени безплатно 1300 порции рибена чорба и 250 порции испанска паеля
Днес Бургас отбелязва летния Никулден.
09.05 | 16:59
-
На парада на Червения площад в Москва по случай 80-годишнината от Деня на победата Русия показа бойни дронове
Сред дроновете, които бяха показани по време на парада по случай победата над нацистка...
09.05 | 16:40
Най-четени
-
Валентин Вацев: Европа и Русия се готвят за директен военен сблъсък
Вацев критикува остро българската политическа класа за "безхаберие" и "неразбиране на...
09.05 | 11:45
-
Борисов шеговито: Ще цитирам Тръмп, който каза, че иска да е папа, моето желание е да съм главен прокурор
Ето какво още каза Борисов
09.05 | 09:27
-
Демерджиев подчерта, че случаят "Магдалена" не е изолиран
Според него всички виждат какво се случва в МВР, а Даниел Митов "стои неадекватно" и очевидно...
09.05 | 12:59
-
МЕЧ: Взели сме решение да подкрепим вот на недоверие
Твърдо съм убеден, че темите трябва да са много актуални, да бъдат добре аргументирани,...
09.05 | 16:15