Румънски съдии разследват еврокомисари 21.02 | 18:18
ЕК го научи от медиите
Новосформираният орган на разследващите съдии в Румъния е започнал разследвания срещу европейски комисари. Брюксел реагира на разследването с напомняне, че еврокомисарите отговарят пред Европейския съд, предаде БГНЕС.
Разследванията са започнати след жалба на близката до управляващата Социалдемократическа партия медия Luju.ro, в която се цитират имената на заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс и на комисаря по правосъдието Вера Йоурова. Това са двамата комисари, които наблюдават спазването на принципите на правовата държава в държавите-членки на ЕС. В жалбата са посочени и ръководителят на делегацията на Европейската комисия в Румъния и бивш ръководител на румънската прокуратура. Твърди се, че четиримата са замесени в злоупотреба с длъжност и фалшифициране. И четиримата "обвиняеми" са работили по критичния доклад за съдебната система в северната ни съседка.
Към края на миналата година Европейската комисия публикува доклад за Румъния, в който се отбелязва "тревожната изостаналост и политическо влияние върху съдебната система". Междувременно Букурещ премахна всички ключови фигури в прокуратурата и съдебната система, отговарящи за борбата с корупцията и организираната престъпност.
Европейската комисия заяви, че не е получила официално уведомление за това дело и е информирана само чрез медиите, но припомни на румънските власти, че служителите на ЕК носят отговорност пред Европейския съд. "Националните органи нямат юрисдикция по тези въпроси. Всички представители на Европейската комисия са обхванати от протокола за привилегиите и имунитетите, свързан с европейските харти и подписан от всички държави-членки, включително Румъния", обясни говорителят Маргаритис Схинас.
Брюксел и вчера посочи, че положението с върховенството на закона в Румъния е "много сериозно". Управляващата партия в Румъния е подложена на силна критика от страна на Брюксел за възпрепятстване работата на съдиите и прокурорите и за подготовката на амнистиите за своите членове. Председателят на управляващата СПД Ливиу Драгня е осъден за корупция.
Водещи
-
Върховният административен съд опроверга Асен Василев
ВАС няма правомощия по закон и не е прекратявал обществена поръчка
05.11 | 17:30
-
В показанията на Петя Банкова не са описани подкупите за наркотрафик, твърди Григор Здравков
Оказва се, че в секциите без видеонаблюдение има висока избирателна активност и то точно към...
05.11 | 17:15
-
Екатерина Захариева с първа реакция след изслушването й в ЕП
Българският кандидат за еврокомисар беше изслушана днес в Европейския парламент подробно по...
05.11 | 17:00
-
Група „Сигнал“ с нова плоча след 38 години
05.11 | 16:45
Най-четени
-
Гадателката на Берлускони с прогноза за изборите в САЩ и кабинета у нас
Ще има много изстрадана победа. Много вероятно е тя да е за Доналд Тръмп
05.11 | 09:59
-
Кирил Петков: Борисов е заявил, че ще прави кабинет с Пеевски
Избор между „България или Пеевски“
05.11 | 09:30
-
ГЕРБ ще подкрепи искане до Конституционния съд за касиране на парламентарните избори
"Проблемът обаче е друг – да не се окаже, че докато той се произнесе, да не сме в ситуация да...
05.11 | 09:45
-
Проговориха родителите на близнаците от Цалапица: Избягаха от страх, очакваха Бизюрев да си признае
Това стана ясно по време на съдебното заседание в Окръжния съд в Пловдив.
05.11 | 13:03