Румънците ще посрещнат най-скъпия Великден от 30 години насам 10.04 | 12:15
Заради всичко това северните ни съседи преизчисляват бюджетите си за великденската трапеза. Някои потребители са принудени да намалят количеството продукти, които купуват, или дори да се откажат от месни ястия.

Румънците ще посрещнат най-скъпия Великден от 30 години насам, предупреждават икономистите в страната и допълват, че традиционните продукти за празничната трапеза са поскъпнали с между 10 и 30 процента. Като основна причина те посочват инфлацията, която достигна два пъти средната за Европейския съюз и повиши цените на традиционните великденски храни, съобщават румънските медии, цитирани от БТА.
Земеделците и търговците пък се аргументират с нарастващите производствени разходи. Удвоили са се цените на семената, селскостопанските машини, електричеството и газа.
Заради всичко това северните ни съседи преизчисляват бюджетите си за великденската трапеза. Някои потребители са принудени да намалят количеството продукти, които купуват, или дори да се откажат от месни ястия.
По-скъпи са козунакът, сиренето, маргаринът, сезонните плодове и зеленчуци. Един килограм сирене например струва колкото килограм агнешко на пазарите в Сучава, съобщава в свой репортаж по темата RomaniaTV. Зеленият лук, магданозът и копърът варират между две и три леи (0,80 ст. и 1,20 лв.) и за връзка, а стрък свежа зелена салата може да излезе и шест леи (2,4 лв). Килограм козунак струва средно 100 леи (40 лв.).
Изследване, проведено от румънска банка и цитирано от Аджепрес, показва, че румънците отделят средно по 800 леи (320 лв.) за Великден. Над 900 леи (360 лв.)е бюджетът за семейства с деца.
В същото време четирима от десет румънци, които харчат над 1000 леи (400 лв.), предпочитат да прекарат Великден в ресторант, на почивка в страната или в чужбина.
Водещи
-
Днес и утре е пикът на горещата вълна в Гърция с температури 45 градуса
Правителството се събра на извънредно заседание, за да изготви стратегия за справяне с...
23.07 | 12:30
-
"Продължаваме промяната" обяви, че официалната им страница в интернет е била подложена на хакерска атака
Защитите ни се активираха навреме и реални проблеми с достъпа нямаше
23.07 | 12:15
-
Военни и хеликоптери на ВВС гасят пожари на няколко места в страната
29 военнослужещи с 6 броя техника от формированията на Сухопътните войски в Мусачево и Горна...
23.07 | 11:30
-
На 23 юли православната църква почита паметта на светите мъченици Трофим и Теофил
В народния календар, този ден е известен като Трофимовден или Трофимовци.
23.07 | 10:59
Най-четени
-
Васил Терзиев внесе предложение до Столичния общински съвет за изменение на подробния устройствен план в местност "Кръстова вада"
Връщане към законните параметри
23.07 | 09:59
-
Принца на мрака Ози Озбърн, който си отиде на 76 г. във вторник
Групата Black Sabbath, с която той положи основите на хеви метъла, публикува негова снимка от...
23.07 | 09:14
-
Въведено е частично бедствено положение в Тополовград заради пожар в Сакар
Предупреждение за населението
23.07 | 10:15