Русия ни хока заради Паметника на съветската армия 06.07 | 18:02
Москва изпрати протестна нота с искане за разследване на оскверняване
Русия е изпратила нота до българското Министерство на външните работи с искане за разследване на случай на вандализъм спрямо Паметника на съветската армия в София. Това съобщи говорителката на руския външен министър Сергей Лавров - Мария Захарова.
В нощта срещу 30 юни в основата на монумента се появи надпис с червена боя, обвиняващ БКП в тероризъм.
"Във връзка с инцидента посолството ни в София изпрати нота с настояване на обстойно разследване и привличане под отговорност на виновните лица и предприемане на действия за привеждането на мемориала в нормалния му вид", каза тя.
Захарова отбеляза още, че разчита официалните власти в България да предприемат мерки за недопускане в бъдеще на осквернявания по отношения на паметника "на общата история на Русия и България".
"Формата на оскверняване свидетелства за противоправния характер на постъпката, както и за низкото морално и културно ниво на хората, които са сторили това", добави Захарова.
По думите й посегателството е израз на вътрешнополитическите разногласия в българското общество.
"Предполагаме, че вътрешнополитическите разногласия в страната - член на ЕС и НАТО, трябва да бъдат предмет на публични дискусии, а не на хулигански актове. Има други форми на протест. Който иска може да разпъне транспаранти, да отстоява правата на една партия, да критикува друга - за това има законни средства", заяви тя.
Водещи
-
Везенков влезе в идеалния отбор на Евролигата за 2025 г.
Той е с най-висок среден коефициент на мач за 2025 г.
02.01 | 17:20
-
Икономист: Най-евтината инвестиция в света е в нефт и газ
Според проф. Красимир Петров всяко семейство трябва да има авариен фонд от 10 000 евро, които...
02.01 | 16:59
Най-четени
-
След преминаването в евро: Таксиметрови апарати отчитат двойни суми
Според производител на машините причината е технически проблем
02.01 | 09:45
-
Успяват ли търговските обекти да връщат в евро?
Хора са се опитвали да купуват дори стекове цигари със стотинки, за да се отърват от тях
02.01 | 10:00