САЩ: Терористи влизат в Европа през български мрежи за трафик 01.12 | 17:15

България продължава да е силен партньор на САЩ в борбата с тероризма, пише в доклад на Бюрото за противодействие на тероризма към Държавния департамент на Съединените щати.

От iNews.bg

България продължава да е силен партньор на САЩ в борбата с тероризма, пише в доклад на  Бюрото за противодействие на тероризма към Държавния департамент  на Съединените щати.

Въпреки че  заплахата от тероризъм в България остава ниска , чуждестранни  терористични групи се възползват  от активните мрежи за незаконен трафик и контрабанда в опитите си да осигурят влизането на терористи в Европа от Близичкия изток и Южна Азия, се посочва в доклада.

В него се отбелязва, че през 2022 г.  правителството е продължило да изгражда капацитета си за противодействие на тероризма  и е поддържало близко сътрудничество с американски правителствени агенции, въпреки че някои пропуски са продължили да възпрепятстват цялостната ефективност.

Бюрото за противодействие на тероризма посочва, че предвид  стратегическото местоположение на България на кръстопът между Европа и Близкия изток , по-голямата част от усилията на страната в сферата на противодействието на тероризма са били съсредоточени върху осуетяването на транзитното преминаване на терористи чрез засилени дейности по подсигуряване на границите, проверки на пътниците и обмен на информация.

През 2022 г. България е продължила да провежда дейности за противодействие на тероризма по границите си и е изпълнила строги програми за контрол на миграцията,  разработени с помощта на САЩ програми за биографични и биометрични проверки, и е обменяла информация със САЩ и други партньори за идентифициране и задържане на заподозрени в тероризъм лица , които пресичат границите или пребивават незаконно в страната, пише още в доклада.

Обемът на нелегалната имиграция от региони, в които се намират терористични мрежи  (предимно Сирия и Афганистан ), както и корупцията в правоприлагащите органи, остават  трайни пречки пред надеждното пресичане на влизането в България на известни и заподозрени терористи , отбелязва обаче американското Бюро за противодействие на тероризма. Броят на идентифицираните чрез биометрични данни подобни лица се е увеличил значително през 2022 г., но  голяма част от тях не са били задържани на границата . Вместо това те са били задържани във вътрешността на България. Българското законодателство в областта на предоставянето на убежище, съгласувано с регламентите на ЕС в областта на предоставянето убежище, ограничава възможностите на България да осуетява по-нататъшното пътуване на известните или заподозрени в тероризъм лица, заключава доклада.

По отношение на противодействието на  финансирането на тероризма , американската агенция посочва, че България е член на MONEYVAL (Експертния комитет за оценка на мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма). Тя отбелязва, че в юнския доклад за взаимна оценка на MONEYVAL за България са били изложени няколко ключови констатации, включително, че българските власти имат неравномерно и ограничено разбиране относно рисковете, свързани с финансирането на тероризма, както и че това слабо разбиране на рисковете се споделя от българските финансови институции и други заинтересовани страни.

Водещи

Най-четени