Секции за вота на 4 април в поне 50 държави 03.02 | 18:00
При предишните парламентарни избори сме имали секции в 61 страни по света

"Към момента сме получили съгласие от 50 държави. На предишните парламентарни избори сме имали секции в 61. Това е доста добър процент и то доста рано преди изборите, предвид усложнената ситуация". Това заяви министърът на външните работи Екатерина Захариева по повод на гласуване в чужбина на предстоящите парламентарни избори, цитирана от БГНЕС.
Според нея трудностите в предстоящия вот, вече насрочен от президента на 4 април, могат да се групират в няколко области, но най-големия проблем си остава коронавируса, който доведе до изисквания за задължителни PCR тестове в редица държави, а от там и до трудности по доставка на бюлетините.
"Още от януари месец сме изпратили екипи, които да проиграят маршрута. Минали са микробуси с нашите куриери и не сме констатирали трудности при преминаването и доставянето на бюлетините", увери Захариева. Тя подчерта, че датата 4 април, когато католическите държави празнуват Великден, ще затрудни процеса заради поредицата от почивни дни. Захариева увери, че в бюджета вече са предвидени средства за лични предпазни средства в секционните комисии, както и за тестове на членовете им.
Външният ни министър коментира и темата с осъдения политически опонент на Кремъл Алексей Навални и бе категорична, че позицията на Запада не е намеса във вътрешните работи на Руската Федерация. "Никоя държава няма право да се бърка във вътрешните работи на друга. Когато става въпрос за съмнение за използване на съдебната система за политически цели, няма как да не сме притеснени", каза Захариева.
"Всеки има право на честен процес и на защита на гражданските и човешките му права. Всеки има право на мирен протест. Самата Руска федерация е ратифицирала поредица от конвенции, включително е член на Съвета на Европа. Има и решение на Европейския съд по правата на човека по този казус", допълни още първият ни дипломат.
По повод думите на говорителя на руското външно министерство Мария Захарова, която определи като опит за натиск присъствието на западни дипломати, включително и български, на процеса срещу Навални, Екатерина Захариева коментира: "Това не е вярно. Присъствието на всеки дипломат, във всяка съдебна зала, става с разрешението на съда. Присъствието на тези дипломати е взето като решение на среща между посланиците на ЕС и става с разрешение на съда. Той е разрешил те да присъствал. Нито са вземали думата, нито са изказвали мнение по въпроса. Просто са били слушатели в един публичен процес. Това присъствие е знак, че светът е разтревожен от случващото се там".
Водещи
-
Президентът Радев: Най-големият капитал на всяка власт е доверието
Държавният глава поздрави местната власт по повод Деня на българската община и местното...
12.10 | 15:30
-
Радан Кънев : Управляват ни кукли, това е фасадна демокрация
Евродепутатът допълни, че българите не вярват на съда, прокуратурата и правителството, което...
12.10 | 15:00
-
Кирил Домусчиев: КНСБ превръщат синдиката в радикална политическа сила
Бизнесът е предупреден за рисковете от повишаване на данъчно-осигурителната тежест и...
12.10 | 14:00
Най-четени
-
Държавата е основен работодател в една пета от общините
Това показва анализ на Института за пазарна икономика
12.10 | 10:00
-
Нови промени по АМ "Тракия"
Те са валидни за участъка в ремонт в Софийска област между 24-и и 33-и километър на...
12.10 | 10:40
-
Румяна Бъчварова: Тече процес на концентрация на власт
Според нея мотивът може да изглежда като персонална санкция срещу президента, но истинският...
12.10 | 14:00