Сирия спешно скрила химическото оръжие 13.09 | 12:48
Елитна част от армията го разпределила из 50 обекта в страната
Елитна част на сирийската армия, която управлява правителствената програма по съхраняване на химическото оръжие, преди реализирането на руската инициатива по предаването му под международен контрол е разпределила арсеналите из десетки бази в цялата страна.
Потенциално тези действия, ако те се потвърдят, може както да спомогнат възможните планове по скриване на химическото оръжие от сирийските власти, така и да усложнят задачата на Съединените щати, ако американската администрация все пак реши да бомбардира Сирия, пише Wall Street Journal.
Изданието се позовава на неназовани американски чиновници и депутати и съобщава за мисията на елитната секретна част с кодовото име Unit 450, предава Reuters. По-рано американското разузнаване изясни, че химическото оръжие е съхранявано само на няколко обекта в Западна Сирия.
Но преди известно време, когато риториката на Барак Обама за възможни удари по Сирия стана особено войнствена, започна активно предислоциране на арсеналите, твърдят източници.
Американските и израелските спецслужби, макар и да смятат, че както преди знаят разположението на основните най-големи арсенали химическо оръжие, сега информацията за това е много по-малко, отколкото преди шест месеца, признава един от източниците.
The Wall Street Journal цитира думите на високопоставен американски чиновник, който твърди, че по данни на Вашингтон Дамаск притежава 1000 тона отровни химически и биологически вещества. В същото време не е изключено, че количеството химически оръжие са повече, отбелязва събеседникът на изданието.
Първоначално, по сведение на спецслужбите, голяма част от химическото и биологичното оръжие е съхранявана в Западна Сирия, но преди около година правителството започнало преразпределение на оръжието, а миналата седмица тази процедура станала по-активна. Сега, според сведения на Вашингтон, арсеналите са разпределени на 50 места в четирите посоки на страната.
Опозицията: Асад прехвърля химическото оръжие в Ирак и Ливан
На свой ред началник-щабът на Висшия военен съвет на Сирийската свободна армия Салим Идрис разказва пред CNN, че правителството на Башар Асад прехвърля химическо оръжие в Ливан и Ирак.
Потвърждения на тази информация засега няма. Няколко високопоставени израелски чиновници заявили, че няма движение на границите на Ливан или Ирак, което би могло да свидетелства за предислоциране на арсеналите. Според източниците едва ли за сирийския режим има смисъл толкова бързо да изведе химическото оръжие от страната.
Междувременно в Ирак категорично опровергали твърденията на Салим Идрис. Според съветника на иракския премиер Нури ал Малики – Али ал Мусави, Ирак никога не би позволил на която и да е страна да разположи химически вещества на нейна територия.
Салим Идрис в същото време изразил опасения, че преместването на химическото оръжие в Ирак, Ливан и други страни извън пределите на Сирия ще означава, че режимът на Асад може да използва този арсенал в бъдеще – дори ако международните усилия по унищожаване на сирийското химическо оръжие се увенчаят с успех.
Съмнения, че руският план ще сработи
Макар че плановете на Русия по предаване от Сирия на химическото оръжие под международен контрол да предполагат ефективни и конкретни действия, критиците на инициативата смятат, че се недооценяват някои съществени детайли, пише The Independent.
Първо, не е ясно колко точно химическо оръжие има режимът на Башар Асад и къде се съхранява то. Дори ако властите решат да дадат пълна информация по този въпрос, не е ясно как отровните вещества ще се унищожават. Бившият инспектор по въоръжението Ханс Бликс заяви, че руският план трудно може да се изпълни в условията на продължаващата гражданска война в Сирия.
Сирия притежава един от най-големите арсенали химическо оръжие в региона и дори в света, заяви друг бивш инспектор на ООН – Дитер Ротбахер. Този факт значително усложнява мерките по неговото ликвидиране. Той отбелязва, че на ООН са били необходими три години, за да открие и унищожи арсенала химическо оръжие на Саддам Хюсеин в Ирак в началото на 90-те години.
През 1997 г. Сирия не подписа Конвенцията за забрана на химическото оръжие. Едва днес стана известно, че Дамаск най-после е станал пълноценен участник в Конвенцията, предава Интерфакс. Сирийският президент Башар Асад е подписал съответната заповед, заяви пред журналисти представителят на арабската република в ООН Башар Джафари.
Водещи
-
ДПС-то на Доган ще подкрепи правителство на ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН
Четирите преговарящи партии се споразумяха за кабинет
14.01 | 21:57
-
Проф. Минасян: При приема ни в Еврозоната инфлацията у нас ще се увеличи
Това означава изравняването на цените. Въпросът е населението как ще го асимилира, коментира...
14.01 | 21:00
-
7 планети в един ред на 28 февруари
Това явление, познато като "голямо планетарно подравняване", е истински празник за любителите...
14.01 | 20:45
-
ДПС - Ново начало: Новите управляващи вдигат ДДС-то на хляба!
Още миналата седмица внесохме отделен законопроект за нулевата ставка, каза зам.-...
14.01 | 20:30
Най-четени
-
ПП предлага промени в закона за приходите и разходите до приемането на Бюджет 2025-а
Поправките в законопроекта на служебния кабинет се внасят преди второто четене на Закона в...
14.01 | 14:20
-
Днес, 14 януари, ромската общност отбелязва един от най-значимите си празници - Василица,
В утрото на Василица малките сурвакари обикалят съседските домове, благославяйки за здраве,...
14.01 | 08:55
-
Чутовен скандал: Лъсна списък с борчовете на Асен Василев за близо 10 млн. лв.
За него заговори по-рано вчера Делян Добрев
14.01 | 14:10