Служители в АЕЦ Запорожие работят под прицел, има сериозен риск от ядрена катастрофа 12.08 | 10:20
"Достъпът до всички покриви е забранен, там си направиха наблюдателните пунктове. Учебният корпус стана казарма. Сега все по-често служителите са отвличани точно когато напускат смяната през охранителната врата", разказва работник в АЕЦ-а
Руските войски използват АЕЦ "Запорожие" като военна база, а служителите работят "под прицел". Това разказва персоналът на атомната електроцентрала в Украйна пред екип на BBC.
Русия окупира най-големия АЕЦ в Евроха в началото на март. Въпреки това, централата все още се управлява от украински техници. Наскоро Москва беше обвинена, че използва "Запорожие" "като щит", докато нейните войски изстрелват ракети оттам към близки цели.
В четвъртък беше съобщено за още обстрели - и ръководителят на ООН издаде ново предупреждение за боевете в близост до ядрения обект, "водещи до катастрофа".
Сега двама работници разказват пред BBC за ежедневната заплаха от отвличане, както и за страховете си от "радиоактивно замърсяване на по-широкия регион" или от ядрена катастрофа.
В южния град Никопол се намира една от най-опасните гледни точки в Украйна.
На брега на река Днепър е възможно да се види Запорожката атомна електроцентрала на 16 км от водата. Това е място, подложено на тежки обстрели през последните няколко седмици, като за една нощ се съобщава за до 120 ракети. Те идват от посока Енерходар, градът, в който се намира централата.
На свой ред Енерходар - и електроцентралата - също са подложени на силен обстрел.
Ядреният надзорен орган на ООН твърди, че има "реален риск от ядрена катастрофа", освен ако боевете не спрат и на инспекторите не бъде разрешен достъп. Украйна и Русия се обвиняват взаимно. Картината е мътна, но рисковете са кристално ясни.
"Работният ми ден протича под постоянен стрес", казва Свитлана, която се свързва с BBC чрез текстово съобщение. Тя и колегата й Микола сега могат да използват само руски SIM карти и сигналът е много ограничен. Не се използват истинските им имена за тяхната безопасност.
"Не мога да работя както преди", казва Светлана. "Последната седмица дори не успях да дойда на работното си място – опасно е."
"В събота имаше обстрел на азотно-кислородната станция, което предизвика пожар. По някакво чудо работещите там оцеляха."
Друг жител на Енерходар казва, че сега цените в магазините и аптеките са четири пъти по-високи, отколкото на територията, която все още контролира Украйна, както и че има недостиг на лекари. Повечето банкомати също са затворени.
Светлана работи в завода от много години и казва, че снаряди падат близо до него всеки ден.
"Психологическата ситуация е тежка", добавя тя. "Войниците ходят навсякъде с оръжия и всички всъщност са държани на мушка."
Русия е обвинена, че е разположила в АЕЦ "Запорожие" около 500 войници. Скорошни кадри показват военни превозни средства, които се карат вътре, а за Светлана няма съмнение, че централата се използва като база.
"Всеки ден те се движат напред-назад с военните си превозни средства", казва тя. "Те разположиха военната си техника точно в сградите на централата, за да направят невъзможен удар на украинските въоръжени сили."
Идва и съобщение от Микола: "Сега персоналът е заложник на руснаците", гласи той. "Изключиха интернета, оставиха само стационарни телефони, а храна има само в една трапезария. Другите превърнаха в бази."
Украйна е загрижена, че Русия е започнала да обстрелва района, който окупира, за да се опита да създаде фалшив разказ като: "Украйна ви атакува – така че по-добре гласувайте да се присъедините към Русия, за да можем да пуснем корени и да ви защитим".
Поставените от Москва политици за Запорожка област току-що подписаха заповед за скорошно провеждане на референдум. Русия е организирала фалшиви гласувания в миналото, като например с Крим, който анексира през 2014 г.
Микола продължава: "Достъпът до всички покриви е забранен, там си направиха наблюдателните пунктове. Учебният корпус стана казарма. Сега все по-често служителите са отвличани точно когато напускат смяната през охранителната врата."
Не е известно защо работниците са отвличани - но жителите рисуват картина на сплашване, докато руснаците се опитват да наложат нови закони.
Светлана и Микола описват и мръсотията, оставяна навсякъде от руснаците - но те казват, че персоналът все още може да наблюдава правилно реактора.
Григорий Плачков, бивш ръководител на Държавния инспекторат за ядрено регулиране на Украйна, казва, че рисковете са "големи", докато руснаците контролират Запорожката електроцентрала.
Той признава, че ще отнеме "два до три" месеца на руснаците да пренасочат захранването обратно към собствената си мрежа, ако това е била тяхната цел.
Енерходар е част от южната фронтова линия, в която се водят по-интензивни боеве през последните седмици.
Все още обаче има много малко движение - което предполага, че най-голямата атомна електроцентрала в Европа ще продължи да се изплъзва от контрола на Украйна.
Водещи
-
39 363-има българи изкарват над 10 000 лева на месец, показват данни на МБ
Българите са най-недоволни от живота спрямо другите европейци
25.12 | 16:00
-
Ето какво ТОЧНО се прави с ПАРИЧКАТА от питката
В България традицията да се поставя паричка в питката за Бъдни вечер е един от най-старите и...
25.12 | 15:40
-
Златен дъжд се посипва върху щерката на емблематична наша журналистка, починала наскоро
Неда, дъщерята на топ журналистката Маргарита Михнева от брака й с тенисиста Петър Михнев,...
25.12 | 14:59
-
Валежи от сняг и виелици по места прогнозират синоптиците
Обилни снеговалежи в Северна България
25.12 | 14:40
Най-четени
-
Честито Рождество Христово!
По улиците тръгват коледари, които тропат по вратите на къщите и пеят „Бог се роди, Коледо“.
25.12 | 09:00
-
Обявиха оранжев и жълт код
Единствено за две области няма предупреждение - Кюстендил и Благоевград.
25.12 | 09:40
-
Зоните за почасово платено паркиране в София няма да работят на 25 и 26 декември
Преди дни от Столичната община съобщиха за промяна на организацията на движението на градския...
25.12 | 10:40