Спешно заседание на ООН заради Пхенян 06.01 | 18:35
Съветът за сигурност се събира утре във Виена по инициатива на Япония
Спешно заседание на Съвета за сигурност на ООН по повод обявеното от Северна Корея тази сутрин изпитание на водородна бомба. То ще се проведе утре във Виена. Инициативата идва от Япония, която едва преди 6 дни застъпи като един от новите непостоянни членове на организацията.
Тази сутрин Пхенян обяви, че е бил проведен успешен опит с водородна бомба. По този повод международната общественост, включително и ядрените сили, осъдиха остро действията на Северна Корея и ги категоризираха като грубо нарушение на резолюцията на Съвета за сигурност на ООН. В същото време този акт буди безпокойство и по отношение на сигурността в региона, смятат световните лидери.
Паралелно с това обаче технически специалисти на международни организации, а също и експерти по атомна енергия засега се въздържат да потвърдят, че Северна Корея е направила опит именно с термоядрен заряд. Това ще може да се докаже или опровергае едва след пълен анализ на постъпилите сеизмологични данни, което обаче може да отнеме дори месец, съобщава "РИА Новости".
В късния следобед днес организацията по Договора за всеобхватна забрана на ядрените опити съобщи, че засечените сутринта сеизмологични трусове са станали в района на полигона, където Пхенян провежда ядрени изследвания. Поради тази причина утре във Виена, в рамките на срещата на Съвета за сигурност на ООН, ще бъде проведено и специално заседание на организацията по въпросния договор.
Водещи
-
bTV премахна Цънцарова от лицата на телевизията
Снимката на Цънцарова е премахната от раздела "Лицата на bTV" в сайта на телевизията. Там все...
23.12 | 17:40
-
Двойно са поскъпнали някои лекарства у нас за последните месеци
Причините не са свързани с еврото, а с липсата на контрол на цената на производителя
23.12 | 17:19
-
Евелина Славкова: Малките партии губят при нов проект на Радев
Славкова посочи, че т.нар. "санитарен кордон" срещу Делян Пеевски вече е бил реализиран на...
23.12 | 16:59
-
КЗК се произнесе в полза на Столична община по поръчката за сметопочистване в София
Процедурата за Зона 4
23.12 | 16:45
Най-четени
-
Проф. Тодор Кантарджиев: Грипът вече се разпространява епидемично у нас
Той подчерта, че е много добър фактът, че много хора вече са ваксинирани
23.12 | 10:30
-
Борисов: Комисията за противодействия на корупцията не трябва да същестува
Повод за неговия коментар са нейните искания за прекратяване на мандата на варненския кмет...
23.12 | 12:30
-
Нощен труд - заплащането минава в евро от 2026 г.
Измененията са свързани със синхронизирането на нормативния акт със Закона за въвеждането на...
23.12 | 14:30