Спират отново авариралия петролопровод в Аляска 14.01 | 11:04
Течът ще бъде отстранен най-рано другата седмица

Операторът на петролопровода Trans Alaska Pipeline, американската компания Alaska Pipeline Service, ще преустанови подаването на суровина по авариралото съоръжение, за да може да монтира резервна тръба на мястото на теча, предаде агенция Bloomberg.
Спад в налягането и изтичане на "черно злато" бяха установени на 8 януари в района на находището в залива Прудо бей, щата Аляска. В резултат дебитът на петролопровода бе съкратен с 95%.
Подаването на петрол бе временно възобновено на 11 януари с цел предотвратяване на обледяване и запушване на тръбите на мястото на теча.
Тръбопроводът може да излезе от експлоатация за 48 часа, уточнява Bloomberg. По-рано бе съобщено, че експертите очакват окончателното отстраняване на повредата да приключи следващата седмица.
Петролопроводът е с дължина близо 1 300 километра и транспортира средно по 677 хил. барела нефт дневно от терминала North Slope до град Валдез. През декември през него са преминали 642 261 барела петрол.
Съсобственици на Alaska Pipeline Service са петролните компании British Petrolium (47%), ConocoPhillips (28%), Exxon Mobil (20%).
В четвъртък цените на петрола бяха на рекордно за последните две години равнище, отчасти заради аварията в Аляска.
Фючърсите за доставка през февруари на американския сорт WTI (Light Sweet Crude Oil) на борсата в Ню Йорк се продаваха на цена от 91,89 долара за барел.
Друга причина за поскъпването на енергийната суровина бяха съобщенията за понижено равнище на търговските запаси в САЩ.
Водещи
-
Meteo Bulgaria: За нищо на света НЕ ПАЛЕТЕ ОГЪН!
Междувременно от "Зелени Балкани" преброиха изгорели 32 бели щъркела и 6 костенурки.
08.08 | 17:59
-
НЗОК започна беседи за здравните права в домовете за възрастни хора
На тях специалисти ще обясняват какви са здравноосигурителните права на живеещите в тях, а...
08.08 | 17:40
-
Няма точен график за доставката на изтребителите F-16 за България
Планирането на полетите от САЩ до България на нашите самолети F-16 Block 70 е сложен и...
08.08 | 17:20
-
Бойко Димитров: Екипът на Васил Терзиев не се е разпаднал
"Още в началото на мандата в Столична община бяхме наясно, че ще сме в много трудна ситуация и...
08.08 | 16:59
Най-четени
-
От днес, 8 август, цените на стоките и услугите в България трябва да са представени в две валути – и в лева, и в евро
Етикетите трябва да показват с еднакъв шрифт двете цени, но няма изискване коя да е водеща –...
08.08 | 09:59
-
Европа е застрашена от нов смъртоносен наркотик в пъти по-силен от хероина и фентанила
Пред бТВ Стефан Бакалов, началник на отдел "Борба с наркотрафика" в Агенция Митници, заяви, че...
08.08 | 12:59
-
Константин Динчев се присъединява към екипа от водещи в bTV Новините
Телевизионният журналист Константин Динчев се присъединява към утвърдения екип от водещи в...
08.08 | 13:30