Страната с най-голямо население в света сменя името си 07.09 | 15:45
Вече ще се казва Бхарат, а не Индия

На 18 септември парламентът в Индия - отскоро най-многолюдната страна, след като изпревари Китай, се събира на извънредно заседание, на което се очаква посредством конституционни промени името на многолюдната азиатска държава да се промени и тя да се казва Бхарат.
Премиерът на страната Нарендра Моди вече използва бъдещето наименование на Индия при надписването на поканите за световните лидери за форума на Г-20.
Председателят на адвокатската колегия на Върховния съд Адиш Агарвала обясни, че правителството на Моди е изпълнило всички изисквания по закон за промяна на името.
Разцвет
Държавата ни ще се разцъфти много повече, когато се казва Бхарат. С името Индия ни наричат само британците, коментира Агарвала, цитиран от 20minutos.
Бхарат е едно от древните имена на Индия, което в последните години започна да се налага в политическото и публично пространство на страната.
Новината беше приветствана от много хиндуистки националистически лидери от управляващата партия "Бхаратия Джаната" на Моди, които заявиха, че то представлява отхвърляне на колониалното наследство на страната.
Но опозиционните групи поставиха под въпрос мотивацията и времето за използване на "Бхарат", което се харесва на хиндуистката националистическа база на министър-председателя.
Вълнение
Нямаше незабавни коментари от страна на Моди, които да подсказват, че той ще предприеме стъпки за официална промяна на името на страната. Но индийските медии съобщиха, че неговата партия може да предложи промяната на предстояща сесия на федералния парламент.
Склонността на премиера към внезапни политически ходове, целящи да развълнуват поддръжниците му, включително внезапната забрана на най-големите банкноти в страната, го направи по-популярен сред неговите съмишленици.
Думата "Бхарат" има санскритски произход и е официалното име на нацията на хинди, но при комуникацията на английски език с други държави се използва Индия. В Конституцията на страната името се използва само веднъж - "Индия, т.е. Бхарат, е съюз на държавите", се казва в член 1.
"Индия, това е Бхарат. Има го записано в Конституцията", заяви пред информационна агенция Субрахманям Джайшанкар, министър на външните работи на Индия. "Приканвам всички да я прочетат", добави той.
Водещи
-
Кабинетът „Желязков“ разглежда план за използване на BG-ALERT
Дневният ред включва също Решение за приемане на Годишния отчет за изпълнението на бюджета на...
16.07 | 10:15
-
Спорният казус в „Майчин дом“: Каква е версията на анестезиолога, участвал в раждането
По думите на д-р Карабелова, родилката се е оплакала заради местенето от една зала в друга, но...
16.07 | 09:58
-
Ваксинациите сред децата в Европа и Централна Азия през 2024 г. остават под нивата отпреди пандемията от КОВИД-19
В европейския регион близо 300 000 души са се разболели от коклюш през 2024 г. – увеличение...
16.07 | 09:45
-
Стотици умрели риби се появиха в язовир „Копринка”
Хората са притеснени и от появата на умряла риба във водоема.
16.07 | 09:30
Най-четени
-
На 16 юли, българската православна църква почита паметта на света мъченица Юлия девица
Именници и значение на името
16.07 | 08:30
-
Очакват се гръмотевични валежи в Лудогорието и градушки в планинските райони следобед
Условия по Черноморието
16.07 | 08:14
-
Лидерът на "Величие" отрече връзка с жената, обявила се за негово гадже
Политически обвинения
16.07 | 08:45