Това наистина се случва! Сирийците се завръщат у дома 12.07 | 12:27
Вече 450 души са се прехвърлили обратно през границата от Ливан, още 200 се готвят също да го направят

Тенденцията, че сирийските бежанци все по-масово ще се завръщат по родните си места, продължава да се потвърждава. След като вчера стана ясно, че близо 45 000 души, избягали от войната от северните части на страната в Турция, вече са се завърнали в родината си, сега и от още една съседна държава спасилите се с бягство сирийци тръгват към изоставените си по-рано домове. Става въпрос за Ливан. Група от 300 бежанци, която е била настанена в лагер в близкия до границата град Ерсал, вече го е напуснала и се е отправила към родния си Асал ал Вард в Сирия. Това съобщава източник на РИА "Новости" източник от мястото на събитието.
"Днес сме свидетели на втория етап от преместването на бежанците от лагера в планинския район край Ерсал към сирийския град Асал ал Вард. Група от 300 сирийци вече тръгна натам", казва той. При първия етап от завръщането на бежанците към родните места са се отправили 150 души. Сега лагера край Ерсал биха могли да напуснат още 200, освен тръгналите вече към Сирия 300 бежанци.
Самото им завръщане в родината обаче като цяло не е без рискове. Планинският район на сирийско-ливанската граница е едно от най-опасните места. Терористите го използват труднодостъпната местност, за контрабанда на оръжия и боеприпаси, както и за прехвърляне на вербувани нови бойци към Сирия. В същото време пък самият бежански лагер в Ерсал се използва от тях като укритие от ливанската армия. Така сред реалните бежанци се прокрадват и терористи или пък привлечени от групировките млади хора, които след това се прехвърлят в Сирия, за да се бият срещу правителствената армия. Както и такива, които органуизират и осъществяват терористични актове в Ливан.
Водещи
-
„Възраждане“ се вдига на нов протест срещу еврото
Лидерът на партията Костадин Костадинов отправи апел към противниците на въвеждането на еврото...
03.06 | 21:00
-
Джефри Сакс:Сценарият за разпад на Европейския съюз е възможен
Тази структура остава доста крехка, заяви американският икономист
03.06 | 20:45
-
В сряда се очакват положителни конвергентни доклади от ЕЦБ и ЕК
Очакванията са двата доклада да са положителни
03.06 | 20:30
-
Мъск пуска интернет в български села?
КРС инициира обсъждане за разгръщането на "Старлинк" в отдалечени малки населени места
03.06 | 20:15
Най-четени
-
Балабанов: Изплашен от еврото, колегата Цончо стои на площада, а спестяванията му са в евро
По думите му правителството е създадено като опит за стабилизация на страната.
03.06 | 10:15
-
Завладява ни нов силно заразен вариант на COVID-19!
Той вече се ра разпространява по света, вижте симптомите
03.06 | 16:15
-
Адвокати излизат на ефективен протест пред Съдебната палата в Пловдив
Протестът е насрочен за 12.00 часа.
03.06 | 11:00
-
Това е шампионът по покупки на жилища в София
с приемането на еврото пазарът на недвижими имоти у нас ще се успокои, смятат брокери
03.06 | 17:00