Търговското споразумение между ЕС и Канада е факт - след 7 години преговори и обрати 30.10 | 17:03

С договора за свободен обмен на стоки трябва да отпаднат и визите за българи и румънци от декември 2017 г.

От iNews.bg

Канадският премиер Джъстин Трюдо и европейски лидери подписаха историческото споразумение за свободна търговия - "Всеобхватното икономическо и търговско споразумение" (СЕТА), съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.

Договорът идва след повече от 7 години преговори между Брюксел и Отава. То беше забавено допълнително и от несъгласието на белгийската провинция Валония с някои от условията му, по които до последния момент се водеха дебати и се отлагаше подписването.

През декември се очаква документът да бъде утвърден от Европейския парламент, с което да започне предварителното му прилагане. След това в срок от две години той трябва да бъде ратифициран от 28-те национални парламента в ЕС.

По време на церемония в Брюксел премиерът Джъстин Трюдо, председателят на Европейския съвет Доналд Туск, председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и словашкият премиер Роберт Фицо, чиято държава държи ротационното председателство на Съвета на ЕС, подписаха споразумението. Подписите им бяха последвани от бурни овации на присъстващите в залата.

"Нещата бяха трудни, но в крайна сметка успяхме", каза Трюдо след церемонията.

"Това е важен ден за ЕС и Канада, тъй като поставяме международни стандарти, които ще трябва да бъдат следвани и от другите", заяви и Юнкер.

За общата снимка след подписването на сцената бяха поканени върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини, еврокомисарят по търговията Сесилия Малмстрьом и канадският министър за външната търговия Кристия Фрийланд. Преди седмица Фрийланд развълнува всички, след като си тръгна просълзена от провалените тогава преговори с властите от белгийската провинция Валония, отказали първоначално да приемат споразумението, припомня БТА.  

Въпреки приповдигнатия дух, церемонията по подписването в Брюксел не се размина без улични протести срещу СЕТА. По-рано днес полицията за борба с безредиците в белгийската столица не можа да спре активисти, които хвърлиха червена боя по сградата на Европейския съюз в града. Те бяха съпровождани от протестиращи срещу договора.

СЕТА премахва 99% от данъците между ЕС и Канада, свързвайки единния пазар на съюза с десетата по големина световна икономика, припомня АФП.

България и Румъния пък дадоха благословиата си за споразумението при условие, че отпаднат канадските визи за гражданите на двете страни. Отава се ангажира Пред София и Букурещ безвизовият режим да влезе в сила от декември 2017 г.

"Канада ще отмени визите за граждани на България и Румъния в края на 2017 г.", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след подписването на СЕТА в Брюксел, предаде ТАСС, цитирана от Фокус.

"Приветствам решението на Канада да отмени визите за всички български и румънски граждани в края на 2017 г.", подчерта полският политик.

България и Румъния се присъединиха към Европейския съюз през 2007 г., но гражданите им все още се нуждаят от визи за пътуванията си до САЩ и Канада, въпреки действащите споразумения между тези страни и Общността, припомня ТАСС. 

Водещи

Най-четени