Украйна е втората голяма грешка във външната политика на ЕС, според спецдоклад 28.05 | 19:31
Тя остава най-корумпираната държава в Европа въпреки промените след Майдана, е изводът на международни анализатори от ЕС и САЩ
Украйна може да се окаже втората голяма грешка във външната политика на Европа след Югославия, защото остава най-корумпираната държава въпреки промените след Майдана. Този извод е направен в съвместен доклад на Университетския център за сигурност в Женева, американският Център за изследване на тероризма, транснационалната престъпност и корупции (TRACCC) и Института за управление в Базел. В разработката се анализира случващото се в Украйна от септември 2013 г. до Минските споразумения от февруари тази година.
"Въпреки многобройните политически промени Украйна остава сред най-корумпираните държави в света. Широко са разпространени конфликтите на интереси заради голямото влияние на олигархичните групи върху вземането на държавните решения. Освен че застрашава демокрацията тези проблеми пречат сериозно на отношенията на Украйна с ЕС", констатира докладът, цитиран от РИА Новости и БГНЕС.
В доклада се сочи, че икономиката на Украйна сега е крайно нестабилна и на този фон периодът на управлението на Янукович се възприема като относително стабилен.
"До революцията Украйна не беше "държава на организираната престъпност", както често е била описвана. По много причини влиянието на организираните престъпни групировки силно бе намаляло, макар и да е присъствало. Очевидно гражданската война значително е променила реорганизацията на подобни криминални групировки, повечето от които се "интегрираха" в правоохранителните органи и административните структури в такива стратегически области като пристанищата, промишлените складове, комунални структури", отбелязва се в документа.
"Демокрацията не може да бъде "внедрена" отвън, а неконтролируемата престъпност може да хвърли цяла една географска зона и огромното население й във война, ненавист и жестокост, като изцяло ще срине смисъла на цивилизацията, която човечеството е градяло с векове", е изводът на анализаторите. Според тях това се доказва от криминализацията на Украйна след Майдана и корупцията във властта. Авторите посочват конкретни примери на нарушения на закона и други престъпления и машинации, като подчертават, че "всяка една държава, сътрудничеща с Украйна, ще трябва да взаимодейства с групи, които са свързани с олигархични структури".
В доклада се посочва, че ако при Янукович олигарсите са получавали пари от държавна хазна пряко или косвено чрез търгове, манипулации с данъците и банкови операции, сега тези "пари все повече и повече идват от чужбина", по-специално от Евросъюза, САЩ, международните организаци като МВФ, Световната банка , Европейската банка за реконструкция и развитие. Цялото това финансиране се извършва в условията на засилване на антикорупционното законодателство в Украйна, което не се изпълнява, казва се още в проучването. Голям проблем за станата остават също незаконната дейност и търговия, които от лятото на миналата година са се разпространили и върху потребителските стоки.
"Украйна може да бъде разглеждана като втората огромна грешка във външната политика Евросъюза след Югославия, защото ЕС не съумя да предотврати войната" е обезсърчителния извод, до който стигат авторите на доклада. Според тях Европа това ще трябва да положи огромни усилия, ако иска да внедри своите ценности в Украйна, но не е сигурно дали тези планове се приемат от самия Киев".
Водещи
-
Центровете за бездомни се препълниха
Хората без дом могат да останат в дома за временно настаняване в Бургас до 6 месеца
18.01 | 10:40
-
Влиза в сила нова организация за достъп до Витоша
Столичната община пуска допълнителни автобуси на градския транспорт
18.01 | 10:20
-
Търсенето на Ники от Конаре продължава, дирят го и в чужбина
Момчето със Синдром на Даун е в неизвестност от 17-и декември миналата година
18.01 | 09:45
Най-четени
-
Търсенето на Ники от Конаре продължава, дирят го и в чужбина
Момчето със Синдром на Даун е в неизвестност от 17-и декември миналата година
18.01 | 09:45