Украйна ще произвежда ядрено гориво, което може да замени руското 17.03 | 14:45
Планира доставки и в България

Украйна ще произвежда ядрено гориво, което може да замени руското, включително на европейския пазар.
Според пресслужбата на Министерството на енергетиката министър Герман Галущенко е заявил това по време на посещение в предприятие, което ще произвежда ядрено гориво за местни атомни енергоблокове, а след това за износ в други страни.
Според министъра производствената линия на украинското предприятие ще произвежда горивни касети на ядрени реактори на атомни електроцентрали. През 2023 г. се планира завършване на лицензирането и влизане в търговско производство на стебла, а през 2024 г. в промишлено производство на глави за горивни възли. Тези компоненти ще бъдат използвани за производството на ядрено гориво за нуждите на Енергоатом в завода на Westinghouse във Вестерос, Швеция.
"За съжаление много европейски страни остават зависими от руските ядрени технологии. В същото време Украйна, след като се отказа от руското ядрено гориво, прехвърли ядрените си енергоблокове на ядрено гориво от американския производител Westinghouse. Чехия, Словакия, Финландия и България също изразиха желание да направят такъв преход. И в бъдеще Украйна може да стане доставчик на ядрено гориво за тези страни", каза Галущенко.
Президентът на Energoatom Петр Котин добави, че според плана Energoatom планира да пусне собствена линия за производство на ядрено гориво след три години.
"Планира се след три години да достигнем пълния цикъл на производство на ядрено гориво в Украйна. 2026 г. е датата, когато ще можем напълно да произвеждаме нашето украинско гориво от компоненти, които се произвеждат тук. А елементи, които не можем да произвеждаме, ще да бъдат закупени от партньори", подчерта президентът на Енергоатом.
Водещи
-
Реакции на световни лидери за срещата Тръмп-Путин
16.08 | 18:00
-
Борят се за живота на млад мъж, прегазен е умишлено от свой съсед в Сливен
Извършителят е задържан
16.08 | 17:20
-
Голям пожар в Българово, градът е в капан на огнения ад
На място са кметът Димитър Николов и областният управител, които координират дейността на...
16.08 | 16:40
Най-четени
-
"Киев индипендънт": Срещата в Аляска беше срамна и безполезна
Все още няма официална реакция от Киев след срещата между американския президент Доналд Тръмп...
16.08 | 10:00
-
Автомобилен експерт за шофьора, забил се в автобус: Това е опит за убийство!
Остават много въпроси
16.08 | 10:20
-
Таткото на Сияна: Инцидентът с автобуса не се различава от този, в който загина детето ми
„Да управляваш автомобил в населено място с такава скорост е същото като да управляваш камион...
16.08 | 11:00
-
Гаджето на Глория - част от ОПГ за международен трафик на наркотици
Добромир Добрев бе арестуван след акция на ДАНС И ГДБОП в София на 13 август, а в автомобила...
16.08 | 10:40