Фон дер Лайен обеща €100 млрд. помощ заради намалени заплати 02.04 | 10:47
Ако компаниите останат без работа, не трябва да уволняват служители, казва тя

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви в четвъртък, че блокът ще предостави до 100 милиарда евро на страните, които са най-засегнати от продължаващата пандемия на Covid-19, за да компенсират намалението на работните заплати, предаде БНР.
"Компаниите плащат заплати на служителите си, дори ако в момента те не печелят пари. Сега Европа им идва в подкрепа. Ако компаниите останат без работа поради временен външен шок като коронавируса, те не трябва да уволняват служителите си", посочи пред Ройтерс г-жа Фон дер Лайен, като добави, че Италия ще бъде първата държава, която ще получи помощ.
В сряда председателят на ЕК предложи прилагането на нова схема за намалено работно време в пределите на Европейския съюз, насочена към подпомагане на битката на страните срещу пандемията на коронавирус и ограничаване на съкращенията на персонал.
Урсула фон дер Лайен каза, че компаниите не бива да уволняват работниците си поради временния шок, причинен от коронавируса, като чрез новата схема SURE ще трябва да се предлага държавна помощ за заплати.
"Схемата SURE има за цел да помогне на Италия, Испания и всички други страни, които са силно засегнати. И това ще стане благодарение на солидарността на други държави членки", посочи тя и добави, че схемата ще бъде гарантирана от всички страни от ЕС, въпреки че не посочи как самата схема ще бъде финансирана.
Водещи
-
След шума около разследването на Христо Грозев: Изслушват в НС шефовете на службите
По думите му това е във връзка с журналистическо разследване на Христо Грозев и Роман...
02.06 | 17:59
-
Детски кът ще бъде официално открит на летище „Васил Левски“ Терминал 2
Той е изграден в партньорство с Представителството на Европейската комисия в България.
02.06 | 17:40
-
Утре е денят на данъчна свобода – работим за държавата 154 дни
Рекордни разходи и нов дълг
02.06 | 17:23
-
Две магнитни бури ще ни ударят едновременно
Учените отбелязаха, че едва до вечерта на 4 юни ситуацията с геомагнитното излъчване ще се...
02.06 | 16:59
Най-четени
-
ВКС: Георги Семерджиев вече е в затвора за 20 години 3
Семерджиев беше признат за виновен за причиняване смъртта на Христина и Хариет при катастрофа...
02.06 | 14:59
-
София Прайд 2025 идва по нов начин
Събитието ще се проведе в центъра на София - на пл. „Княз Александър I“, на 14 юни.
02.06 | 12:15
-
Социалните неравенства у нас остават тревожно високи
Намаляват разликите в тоталния коефициент на раждаемост между етническите българи и турците и...
02.06 | 14:15
-
КЗП: Установени са масови нелоялни търговски практики, мерките ще бъдат безкомпромисни
Комисията за защита на потребителите напомня, че контролът ще бъде още по-интензивен в...
02.06 | 15:15