Франция и Великобритания поискаха свалянето на Башар Асад 27.09 | 16:40
Според дипломати от двете държави сирийският президент е главният виновник за хаоса в страната си
Франция и Великобритания за пореден път поискаха сирийският президен Башар Сад да бъде свален от власт и да се сформира правителство от представители на опозицията, предаде АР.
По време на сесията на Общото събрание на ООН, която се провежда в Ню Йорк, френският външен министър Лоран Фабиюс заяви, че Асад е главният виновник за хаоса в страната си и всички действия са обречени на провал, ако той продължи да управлява.
В призива се включи и британският премиер Дейвид Камерън. За разлика от Франция обаче островът е склонен да Асад да продължи да има роля в политическата сцена на Сирия, но значително намалена.
Говорителката на Камерън заяви и че британското правителство има намерение да сътрудничи с различни партньори в това число и с Русия в борбата с терористичната групировка "Ислямска държава" в Сирия.
По думите й, ИД представлява еднаква заплаха както за Европа, така и за Русия и за много други страни.
"Именно поради тази причина ние сме длъжни да намерим възможности за взаимодействие с други по този въпрос", заяви тя.
Междувременно стана ясно, че Русия, Сирия, Иран и Ирак са създали информационен център за координиране на борбата срещу Ислямска държава в Багдад, който ще бъде ръководен от офицери на 4-те страни на тримесечна ротационна основа. Първи командването поемат иракчаните.
Водещи
-
Йотова: Трябва да направим всичко възможно, за да опазим гражданския мир в страната
На въпрос дали се опасява, че предстоящите протести и контрапротести могат да доведат до...
09.12 | 17:59
-
Сергей Станишев: Очаквам приемането на еврото с тревожен оптимизъм
Бюджетна дисциплина
09.12 | 17:20
-
ИА ГИТ: Oстаналите дни отпуск от 2023 г. могат да се използват до края на 2025 г.
Работодателят може да разреши на работниците и служителите да използват всички дни отпуск,...
09.12 | 17:00
Най-четени
-
Meteo Balkans: Идва ли "звярът от Изток" за Коледа?
Към момента изглежда, че декември ще бъде по-топъл от първоначалните прогнози – поне до 15–20...
09.12 | 14:30
-
Изтичат над 116 хил. безплатни винетки
Най-много безплатни винетки изтичат през януари - 62 682 бр.
09.12 | 12:15
-
Общо 26,6% от учениците в момента употребяват тютюневи изделия
С колко ще поскъпнат цигарите от 1 януари 2026 г.
09.12 | 13:00