Цялата провинция Алепо вече свободна от „Ислямска държава“ 21.08 | 18:08
Сирийската армия настъпва за решителна битка при Дейр ез Зор, джихадистите струпват там отряди от Мосул и Рака

Цялата провинция Алепо вече е освободена от "Ислямска държава". Това обяви днес началникът на Главното оперативно управление на Генщаба на Руската армия Сергей Рудской. В същото време сирийската правителствена армия, подкрепяна от руската бойна авиация, преминава в активно настъпление и към един от последните ключови градове в ръцете на джихадистите – Дейр ез Зор.
"През последните месеци ситуацията в Сирия се промени коренно. Правителствените войски на страната, подкрепени от руската военна авиация, постигнаха сериозни успехи и нанесоха съществено поражение на групировката "Ислямска държава". Цялата провинция Алепо вече напълно е освободена от терористите", каза Рудской, цитиран от РИА "Новости". Той допълни и че през тези месеци от ръцете на джихадистите са били отвоювани 50 населени места и територии от над 2.7 хил. квадратни километра.
Рудской отбеляза и че в момента сирийската армия вече води активно настъпление към Дейр ез Зор. В района на Акербат вече е плътно обграден голям брой бойци на ИД. Очаква се в близко бъдеще и този град да бъде освободен. Армията на Башар Асад вече е овладяла и стратегичесдкият град Ал Сухна и без да спира продължава към Дейр ез Зор.
Рудской уточнява и че там това е и последното голямо убежище на терористичната групировка в Сирия. След овладяването му на практика ще бъдат разгромени основните сили на групировката в страната.
Той обаче предупреждава, че "Ислямска държава" се готви сериозно да посрещне атаката на Дейр ез Зор. "Именно там се концентрират останалите им сили. Според нашите данни към този район се преместват бойци от Мосул и голяма част от боеспособните отряди на "Ислямска държава" от Рака. Които вече три месеца не успяват да овладеят там териториите, защитавани от т.нар. отряди на Сирийските демократични сили, които са подкрепяни и от САЩ и техните съюзници", отбеляза Рудской.
Водещи
-
Орлин Колев: Не съм обвързан с политически партии или личности
Ще продължа да преподавам на студентите, но се налага да изляза в неплатен отпуск, ще...
20.03 | 20:13
-
Петков за избора на Орлин Колев:Всичко е ясно - "Ново начало" играе с управляващите
Ако Борисов не защитаваше Пеевски, Пеевски щеше да е от хаштаг "Кой" на хаштаг "Никой"
20.03 | 20:00
-
Габриела, която изтезава и уби десетки животни за пари, блъснала жена на зебра в София
Инцидентът е от 2019 г.
20.03 | 19:45
-
Вдигат заплтие в полицията от април?
Даниел Митов каза, че мотивацията за работа идва с увеличението на заплатите
20.03 | 19:30
Най-четени
-
Какви потребителски такси дължим като здравноосигурени
Информацията важи за всички лечебни и здравни заведения на територията на страната, независимо...
20.03 | 08:30
-
Държавата предлага 30% сградна инсталация в сметката за парно
След решение на Върховния административен съд досегашният начин на изчисление беше отменен
20.03 | 13:20
-
Третият ерген Васил Пенев влиза в предаването тази вечер
Васил Пенев е на 29 години. Живее и работи в София в сферата на търговията и рекламата
20.03 | 10:30
-
Лорер: Видя се мнозинството в зала вчера - на управляващите и ДПС-Ново начало
"Имам сериозни опасения за този бюджет. ПП-ДБ няма да подкрепи бюджета, защото не се изпълни...
20.03 | 08:45