Чарлз Трети бе обявен за крал на Великобритания (ВИДЕО) 10.09 | 14:00
Това стана на среща на така наречения Съвет за възкачване на трона в двореца "Сейнт Джеймс" в централен Лондон

Чарлз Трети бе обявен за крал на Великобритания, съобщи Би Би си, цитирана от БНР.
Това стана на среща на така наречения Съвет за възкачване на трона в двореца "Сейнт Джеймс" в централен Лондон. Интересното в случая е също, че за първи път този ритуал, който е малко странен, но има древна история, бе предаван пряко по телевизията.
По сценарий в него присъстват и членове на Тайния съвет на монарха, действащи и бивши министри, както и бивши премиери. Участие взема също големият син на краля принц Уилям, който от снощи е с две нови титли – Принц на Уелс и Херцог на Корнуол.
След приключване на церемонията от балкона на двореца ще бъде прочетена тържества прокламация, че Чарлз Трети се възкачва на трона.
Същата прокламация ще бъде прочетена по-късно в Стоковата борса в лондонското Сити, а на следващи ден, в неделя, в Шотландия, Уелс и Северна Ирландия.
Знамената ще бъдат вдигнати отново за 26 часа, за да се отбележи възкачването на новия монарх на трона, след това отново ще бъдат свалени наполовина за периода на национален траур.
От Даунинг стрийт съобщиха, че днес следобед премиерът Лиз Тръс и нейният кабинет ще се срещнат с краля. Висшите министри ще положат клетва за вярност към монарха.
Парламентът нетрадиционно ще бъде отворен в събота от ранния следобед до късно вечерта, за да могат депутатите да изразят тяхната почит към покойната кралица.
Междувременно започна подготовката за пренасянето на ковчега с тленните останки на Елизабет Втора от Шотландия, където почина. Първо той ще бъде пренесен от кралската резиденция Балморал до двореца в Единбург, където утре ще бъдат затворени пътища и издигнати бариери.
Ковчегът ще бъде поставен след това в катедралата "Сейнт Джайлс" в шотландската столица за поклонение. Във вторник той се очаква да пристигне в Лондон.
Водещи
-
Голям военен парад във Вашингтон съвпадна с рождения ден на Тръмп
Амерканският президент вчера стана на 79 г.
15.06 | 17:20
-
Драгомир Стойнев: Ако има нов тип бежанска вълна, държавата трябва да е подготвена
Нужни много ясни анализи как този конфликт ще се отрази върху икономиката на България, върху...
15.06 | 17:00
-
Цветан Цветанов след последните случаи на полицейско насилие: Къде е държавата?
Дали едно лице е употребило наркотици и алкохол не означава, че полицията трябва да има такава...
15.06 | 16:40
Най-четени
-
Борисов с остри критики към президента Радев
Лидерът на ГЕРБ остро нападна и ПП, че обикаляли по европейски държави да молят България да не...
15.06 | 11:20
-
Тръгнаха сезонните влакове от София до Бургас и Варна
Ето колко струват билетите и какво е разписанието им
15.06 | 10:00