Ядрената сделка спасила Иран от преврат 22.07 | 16:24
Военните се канели да вземат властта с помощта на Запада

Подписаното между Иран и "шесторката" споразумение за ядрената програма на Техеран е спасило страната от преврат. Ако двете страни не бяха си стиснали ръцете, в Ислямската република е щяло да има преврат, организиран от военните с помощта на западни държави. Това става ясно от думите на бившия ръководител на иранската ядрена програма Абдул Кадир Хан пред Fox News, предаде ТАСС.
"Сключвайки сделката, иранското правителство много мъдро и прагматично спаси страната си от попадане в изключително лоша ситуация и дори катастрофа", казва Кадир Хан, който САЩ наричат "бащата на иранската атомна бомба". Според него, ако Техеран не се е съгласил на сделка, заради продължаващата криза е имало сериозна опасност за организиране на военен преврат в страната, спонсориран от Запада, точно както в Египет.
Абдул Кадир Хан е отказал да коментира какво участие има по отношение на предаването на ядрени технологии на Иран. Според Fox News през 80-те години на ХХ в. експертът, който е пакистански учен, се е срещал с няколко ирански държавни чиновници, на които е предал чертежи, необходими за създаването на центрофуги за обогатяване на уран. Според Саймъх Хендерсън, старши научен сътрудник вашингтонския Институт по близкоизточна политика, в момента Иран разполага с над 5 хил. такива центрофуги, които са точно копие на пакистанските.
Водещи
-
Павел Поппандов: Погледнете в парламента колко мъртви души има
Актьорът е убеден, че не сме готови за еврозоната, и не скри симпатиите си към президента...
04.07 | 21:00
-
Задават се летни бури и температури над 40 градуса
Кулминацията на настоящия горещ цикъл ще е в началото на предстоящата седмица
04.07 | 20:41
-
Двойна експлозия на безиностанция в Рим, 45 ранени
Двама от пострадалите са в тежко състояние
04.07 | 20:20
-
Драстично е намалял бежанският поток през българо-турската граница
Това заяви австрийският федерален министър на вътрешните работи Герхард Карнер, който заедно с...
04.07 | 20:00
Най-четени
-
Ванга: 2025 ще отбележи началото на събития, които в крайна сметка ще доведат до гибелта на човечеството
Оказва се, че 2026 г. ще бъде началото на края. В частност Баба Ванга е предсказала, че в...
04.07 | 12:15
-
Мара Отварачката: Готова съм да даря Теодор с дете!
В началото тя ще сключи брак с новата си любов Теодор в България, а самото тържество ще бъде...
04.07 | 17:45
-
Напрежение пред парламента по време на протеста против еврото
Междувременно протестиращите настояват за оставка на правителството.
04.07 | 12:59
-
Очаква се до седмици да стане ясно дали Делян Пеевски ще бъде обявен за единствен председател на ДПС
Адвокатите на Пеевски поискаха, а прокуратурата не възрази, Софийският градски съд да впише в...
04.07 | 11:45