"Роснефт": Русия отказа членство в ОПЕК 07.09 | 19:04
Отказът е заради разликите в условията и собствеността на петролния добив

Организацията на страните-износителки на петрол (ОПЕК) е предложила членство на Русия, но Москва е отказала да се включат в картела. Това е потвърдил президентът на газовия гигант "Роснефт" Игор Сечин по време на конференцията FT Commodities, пише ТАСС, цитирана от econ.bg.
Като аргумент за отказа се посочва, че добивът на черно злато в държавите от ОПЕК е държавна дейност, а в Русия е частна собственост, което би затруднило сътрудничеството с организацията. Освен това за руските компании ще е трудно да настигнат темповете за добив на държавите от картела заради климатичните условия при тях, е заявил Сечин.
"Руското правителство разбира разликите в условията на производство и собсвеност и затова се съгласи да запази статута си на наблюдател в ОПЕК", обяснява той.
Междувременно шефът на "Роснефт" прогнозира, че в началото на 2016 г. инвестициите в добива на черно злато може да се свият с до 250 млрд. долара. Според данните за настоящата година, те са намалели с 137 млрд. долара.
"Още през 2014 г. петролните гиганти съобщиха за намаляване на инвестициите в добив на петрол. През 2015 г. те са намалели с още 10-20%, обявиха компании като BP, Shell, Chevron и Total.
Общата сума на свиване на инвестициите на световния добив съставлява около 140 млрд. долара, а към края на 2016 г. може да спаднат до 200-250 млрд. долара, твърди Сечин.
"През следващите две-три години, при запазване на сегашните ценови параметри, това неизбижно ще се отрази на нивото на добива и ще има дългосрочен негативен ефект", допълва президентът на "Роснефт".
Водещи
-
Важно за шофьорите! Не пропускайте тази процедура през есента
Защо това е проблем с безопасността?
19.09 | 16:45
-
Всяко трето дете в България пие под литър вода на ден
Според нея възрастните и децата у нас пият средно около литър вода дневно
19.09 | 16:30
-
Осигуреността на населението с лекари по области варира
Плевен е областта с най-висока осигуреност на населението с лекари
19.09 | 16:15
-
Засилени проверки по пътищата на страната
Денят без загинали на пътя - 18 септември, приключи с нито един загинал в България, което е...
19.09 | 16:00
Най-четени
-
Сменяме личния лекар по-лесно
Регистрационната форма за избор на личен лекар ще претърпи техническа преработка, като се...
19.09 | 11:59
-
Бойко Борисов с критика към Делян Пеевски: Никой не си е самодостатъчен
Борисов направи предложение от МОН да забранят излъчването на пленарните заседания, защото се...
19.09 | 09:59
-
Мирчев: България има трима премиери
"Вие знаете, че премиер номер 3 е истинският - голямото Д. Ние ще пуснем въпроси до всички...
19.09 | 10:59