600 кв. км. в района на Херсон са под вода 08.06 | 12:45
"Шестстотин кв. км са наводнени в Херсонска област, като 32% се намират на десния бряг, а 68% на левия", обяви той в социалните мрежи
Разрушаването на язовира в Каховка е довело до наводняването на над 600 кв. км в южната част на Украйна - както на контролирания от силите на Киев десен бряг на река Днепър, така и на левия бряг, контролиран от руснаците, съобщи Франс прес, като цитира украинския губернатор Олександър Прокудин.
"Шестстотин кв. км са наводнени в Херсонска област, като 32% се намират на десния бряг, а 68% на левия", обяви той в социалните мрежи, предава БТА.
"На левия бряг ситуацията е изключително тежка: хората страдат не само от високото равнище на водата, а и от руския терор и нежеланието на окупаторите да помагат на хората", подчерта Прокудин. Той добави, че към тази сутрин средното равнище на водата в областта е било 5,61 м.
Прокудин отбеляза, че евакуацията от потопения район продължава въпреки постоянния обстрел от страна на руските сили. "Към 6 часа сутринта опасната територия напуснаха 1999 души", добави той.
Хората, намиращи се в пунктовете за временна помощ, са уморени, но разполагат с храна и всичко необходимо, добави губернаторът.
Според информация на украинската Служба по извънредните ситуации, от наводнените територии са евакуирани 1995 души, от които 103 са деца. От спасяване са имали нужда 334 души, включително 15 деца.
"По предварителни данни общо са залети 20 населени места и 2629 жилища на десния бряг на Днепър", според съобщението.
В ликвидирането на последствията участват 1850 души и над 345 машини.
Водещи
-
Издирваната „криптокралица“ Ружа Игнатова може все още да е жива, твърди резследване
Ружа Игнатова беше харизматичната съоснователка на OneCoin – криптопонци схема, която е...
25.01 | 18:00
-
Топ астрологът Павел Глоба със стряскаща прогноза за България (ВИДЕО)
Най-сериозните събития в страната, когато тя може да се окаже на ръба на разкол ще бъдат през...
25.01 | 17:40
-
Станишев призна: Възможно е БСП да не мине 4%-ата граница на изборите за НС
Имаме специфична позиция в Борда за Газа - Николай Младенов е върховен представител, и това би...
25.01 | 17:00
-
РИОСВ пломбира линията за ПДЧ на "Кроношпан" във Велико Търново
Преди еколозите да влязат в завода, линията за ПДЧ беше спряна доброволно, защото изтече...
25.01 | 16:40
Най-четени
-
Нинова: Не беше сега моментът Радев да се появи на политическата сцена
Опашка от службогонци се нареди зад него, смята тя
25.01 | 12:00
-
Слави Василев: Радев ясно е изразил позициите си за еврото и Украйна, ще покаже пълния си потенциал
Той ще стане мишена на всички и за всичко, заяви политическият анализатор
25.01 | 14:00
-
Осем изпълнители продължават в националната селекция за "Евровизия 2026"
Керана и Космонавтите, Михаела Маринова, Молец, Роксана, DARA, Innerglow, MONA и Preyah...
25.01 | 11:40
-
Станишев призна: Възможно е БСП да не мине 4%-ата граница на изборите за НС
Имаме специфична позиция в Борда за Газа - Николай Младенов е върховен представител, и това би...
25.01 | 17:00