72% шанс Аржентина да обяви държавен фалит 13.08 | 17:28
Застраховката срещу това поскъпна въпреки индикациите за стабилизиране на държавните облигации, акции и валута

Цената на застраховката срещу аржентински държавен фалит отново скочи във вторник, тъй като инвеститорите продължават реагират негативно на тежкото поражение на президента Маурисио Макри на проведените през уикенда първични избори в страната, съобщава Ройтерс, предаде БНР.
5-годишни CDS книжа (Credit Defalut Swaps - суапове за кредитно неизпълнение) на Аржентина, или цената на застраховката срещу фалит по отношение на притежавания от инвеститори аржентински държавен дълг, поскъпват днес силно до 2116 пункта, надвишавайки допълнително достигнатия в понеделник петгодишен връх от 1994 базисни пункта, според данни на агенция IHS Markit. Само в рамките на вчерашната търговия 5-годишни CDS скочиха с близо 1000 пункта.
Това означава, че днес гаранцията/застраховката за петгодишен аржентински дълг на стойност 10 млн. долара вече достигна 2,116 млн. долара спрямо 1,994 млн. долара в понеделник.
Изчисленията на агенция IHS Markit показват, че текущото нивото на цените на 5-годишните CDS означава, че вероятността от държавен фалит на Аржентина (просрочване на външните задължения на страната) в рамките на следващите пет години е нараснал до над 72%.
Това е факт, въпреки че във вторник има индикации за стабилизация на аржентинските държавни облигации и акции, както и на аржентинското песо след вчерашните брутални разпродажби на капиталовите пазари в латиноамериканската държава.
Цените на всичките деноминирани в долари дългови книжа на Аржентина с падежи между 2021-а до 100-годишните книжа с падеж през 2117-а година нараства предпазливо с 0,5 американски цента.
Акциите на листваните на Уолстрийт аржентински банки пък поскъпват на днешната извънборсова търговия, като акциите на Argentinian bank Banco Macro нарастват с 5%, а на Grupo Supervielle - с 10%, но след като вчера те се простиха с близо половината от пазарната си стойност (спад с около 50%).
Аржентинската валута пък стабилизира около 53 песо за един щатски долара, след като в понеделник се срина първоначално с близо 25% към нива от над 62 песо, преди да приключи търговия с обезценка от 15% към нивото от 53 песо за един долар.
Вчера беше действително брутален ден за аржентинските финансови пазари след новината за тежкото поражение на Маурисио Макри на проведените през уикенда първични избори в страната, което драстично намали шансовете на пробизнес ориентирания президент да спечели официални избори, насрочени за октомври.
Песото поевтиня с 15%, фондовият индекс Merval на борсата в Буенос Айрес се срина с 48% - вторият най-голям еднодневен спад от 1950-а година насам, а 100-годишната облигация с падеж през 2117-а година поевтиняха с 20% на фона на подновените инвеститорски притеснения за надвиснал пореден държавен фалит на Аржентина.
Водещи
-
Взрив във военния завод „Арсенал“ в Казанлък, има загинал (ОБНОВЕНА)
По първоначална информация ударната вълна е съборила помещение
03.07 | 19:08
-
След 6 години ремонт, пътят Ботевград – Мездра вече е отворен ОБЗОР
Ще направи ли това пътуването през Северозападна България по-бързо и безопасно.
03.07 | 17:59
-
София: Временни ограничения на движението в три транспортни подлеза ще има поради измиване
От 00:00 часа до 4:30 часа на 8 юли се забранява влизането на пътни превозни средства по бул....
03.07 | 17:40
-
Съюзът на артистите: Искате ли оставката на Тошко Йорданов?
Обезпокоителни изказвания в културната сфера
03.07 | 17:20
Най-четени
-
Иво Сиромахов публикува нови остри критики към депутатите в социалните мрежи
Призив за премахване на депутатите
03.07 | 11:30
-
Риба балон е била уловена край Севастопол
Най-големият риск идва от токсина в тъканите ѝ, който не се разрушава при готвене и прави...
03.07 | 10:15
-
Оставката на бившия вече съпредседател на "Продължаваме промяната" като депутат ще бъде гласувана
Дневният ред на пленарната седмица предвижда прекратяване на правомощията на Петков като...
03.07 | 09:15