Brexit удря и по българите във Великобритания, които са близо 100 000 души 08.09 | 16:48
Самата идея на Brexit е Великобритания да поеме контрол върху миграционната си политика - в този смисъл 2-3-5 години запазване на статуквото ще има, но след това със сигурност ще има промени

Brexit ще има промени в миграционната политика на Великобритания. Около това мнение се обединиха Лъчезар Богданов - главен икономист в Института за пазарна икономика и журналистът Рой Хил пред Нова тв.
"Всичко, за което се говори, независимо дали има сделка или Великобритания и ЕС постигнат някакво спроразумение за правата на гражданите на ЕС – това ще е преходен период. Самата идея на Brexit е Великобритания да поеме контрол върху миграционната си политика. В този смисъл 2-3-5 години запазване на статуквото може и да има, но след това със сигурност ще има промени, така че най-разумно е хората да си задават въпроси и да се опитва да разберат какви ще са те", заяви Лъчезар Богданов.
Работещите българи във Великобритания са между 70-80 хил по официални данни, но всъщност са над 100 000 души. "Това е третата най-голяма дестинация за българи след Германия и Испания. Очевидно е, че Германия е все още привлекателен център за българите. Българите напускат Испания и Италия. Единствената страна, която привлича много българи, остава Германия. Другият вариант е връщане в България, което е далечен вариант, но не е невъзможен. Това обаче изисква около 40% повишение на заплатите за хората, които извършват нискоквалифициран труд", обясни Богданов.
България може да се включи в привличането на чуждестранни компании у нас след Brexit, смята Богданов. "Услугите и индустриите, които работят за европейския пазар, ще отидат някъде. Въпросът е кой ще успее да предложи най-добри условия и да се позиционира най-добре, така че да вземе този бизнес. България може да се включи в тази надпревара, но въпросът е да има по-дългосрочно стратегическо решение как да се "продаде” страната като добро място за бизнес", уточни той.
Журналистът Рой Хил изрази мнение, че е безсмислено и е загуба на време да се отлага Brexit. "Но, ако трябва да избирам между отлагане на Brexit и това той да е мъртъв в канавката – може би ще предпочета второто. Най-вероятно обаче ще се наложи той да поиска отлагане на Brexit”, добави той в коментар на думите на Джонсън, който заяви "По-скоро бих умрял в канавката. По-нататъшното отлагане е тотално, напълно безсмислено".
Хил също смята, че ще има промени в миграционната политика на Обединеното кралство, но все още не е ясно какви ще бъдат те.
"Има много хора, които бягат от Brexit, и ще останат едни незаети работни места, които Великобритания ще трябва да запълни, така че мисля, че за българите, които са готови да поемат риска там, ще има работни места", обясни Рой Хил.
Водещи
-
Усложненията при бременност или раждане са довели до смъртта на една жена приблизително на всеки две минути през 2023 г.
В публикувания в понеделник доклад се посочва, че това съответства на около 260 000 жени в...
07.04 | 14:45
-
Пловдивската окръжна прокуратура води разследване по случая със смъртта на 6-годишно момченце, починало след стоматологична манипулация
Реакция в детската градина
07.04 | 14:15
Най-четени
-
15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти...
07.04 | 10:45
-
Протест срещу убийствата на пътя се провежда пред Съдебната палата в София
Предвидено е оттам протестът да мине през Министерството на правосъдието и парламента....
07.04 | 09:45
-
Ледено утро, ниски температури, студ и сняг в части на страната
Ето каква е обстановката в страната:
07.04 | 09:27
-
Андрей Райчев прогнозира с висока степен на вероятност предсрочни парламентарни избори в близко бъдеще
Гледната точка на Геновева Петрова
07.04 | 10:30