София бил най-смъртоносният град за пешеходци в Европа 01.10 | 11:55
Защо шофьорите у нас, като че ли не забелязват пешеходците?

Всяко трето пътно произшествие у нас е с участието на пешеходец. Убитите са два пъти повече в сравнение с останалите страни в ЕС. А София е най-смъртоносният град за пешеходци в Европа. Средно за Европа около 20-24% от загиналите в катастрофи за пешеходци, докато у нас са 50%.
"Резултатите от статистиката показват, че пътната обстановка у нас, колкото и странно да звучи - се подобрява и то доста рязко, тъй като ежегодно произшествията с пострадали и загинали намаляват”, коментира комисар Алекси Стратиев по bTV.
За никой не е тайна, че пешеходците, чакащи на бордюра у нас, просто нямат шанс. Водачите са по-склонни да дават предимство на младите жени и майките с деца. Шофьорите на градския транспорт също не показват особена толерантност към пресичащите.
Според експерти причината шофьорите да не спират е на първо място е културата и маниерите. На второ място решаваща се оказва скоростта. Ако караш малко по-бързо от допустимото в града, е много по-вероятно инстинктивно да решиш да не спреш на пешеходна пътека.
От МВР се надяват, че тенденцията все повече хора да спират на пешеходна пътека ще продължи, защото статистиката за убити пешеходци все още е твърде страшна.
Водещи
-
Втори ден хаос по европейски летища заради кибератаката
В Брюксел над 80 полета на летището в Завентем бяха забавени, а 20 бяха отменени
21.09 | 18:00
-
Пореден протест заради безводието в Плевен
21.09 | 17:40
-
Великобритания официално признава Държава Палестина
Очакваното обявяване се случи преди сесията на Общото събрание на ООН
21.09 | 17:20
-
НАТО вдигна германски изтребители, заради руски разузнавателен самолет над Балтийско море
Руската машина е летяла в международното въздушно пространство без полетен план или...
21.09 | 17:00
Най-четени
-
Почина продуцентът Росен Цанков
Той е син на режисьора Вили Цанков и доведен син на Стефан Данаилов
21.09 | 10:40
-
Благотворителен базар пред НДК в подкрепа на деца със специални потребности
Той ще се проведе от 10 до 18 ч.
21.09 | 09:15
-
20 страни от ЕС са с отрицателен естествен прираст на населението през 2024 г.
България е втора в негативната класация след Латвия
21.09 | 13:00