Столичната община отчуждава имоти за канализация, гробища и инфраструктура 03.04 | 11:57
Най-голяма е сумата, предвидена за увеличаването на площта на гробищния парк

Общо 21 млн. лв. са средствата, които тази година общината ще използва за отчуждаването на имоти, свързани с изграждането на инфраструктура, канализационни колектори и увеличаване на гробищния парк "Бакърена фабрика". Това каза за БТА заместник-кметът на София Ирина Савина.
Най-голяма сред средствата за отчуждаване е сумата, предвидена за увеличаването на площта на гробищния парк "Бакърена фабрика" с още 22 дка. От заложените в бюджета 3,47 млн. лв. вече са изплатени една четвърт от парите, с които към територията на гробищата са прибавени 4,7 дка. Това са една трета от общо 11,5 дка, за които вече има издадени заповеди за отчуждаване, посочи заместник-кметът.
За изграждане на левия Владайски колектор предвидената обща площ за отчуждаване е 18 442 кв. м за общо 2,3 млн. лв. До края на миналия месец са платени 67 процента от тези средства. Други 1,236 млн. лв. са осигурените средства за отчуждаване на имоти, включени в съвместната програма на Столичната община и "Софийска вода".
Предвижда се поетапно да се отчужди трасето на бъдещата канализационна мрежа в кв. "Модерно предградие", местностите "Кръстова вада - Южен парк" и "Витоша - ВЕЦ Симеоново".
На два етапа ще се осъществи отчуждаването на имотите за новата трамвайна линия, която трябва да свърже пл. "Велчова завера" с кв. "Дървеница". Тази година общината ще изплати обезщетението за осем декара - 1,5 млн. лв. През следващата трябва да се осигурят още 2 млн. лв. за отчуждаването на останалите терени. Трасето на трамвая ще минава през ж.к. "Дианабад" и покрай метростанция "Г. М. Димитров" ще влиза в сервитута на старото трамвайно трасе.
Общо 6,174 дка трябва да се отчуждят за изграждане на по-широката връзка между бул. "Ломско шосе" и бул. "Панчо Владигеров" при метростанция "Обеля". За 11-те имота там са предвидени 2,124 млн. лв. Общо 390 хиляди лева трябва да се изплатят за имоти в район "Връбница" при бул. "Ломско шосе" заради строителството на втория лъч на метрото - една трета от сумата за тях вече е платена.
Половин милион лева ще трябва да плати общината за придобиването на 680 кв. м в район "Младост". Те са необходими за изграждане на пътната връзка между ж.к. "Младост-1" и ж.к. "Младост-2" и кръстовището на две нива при бул. "Андрей Ляпчев" и бул. "Андрей Сахаров".
Други 500 хиляди лева ще се платят за отчуждаване на седем имота с обща площ от четири декара в район "Люлин". Върху тях трябва да се изгради пробивът на бул. "Царица Йоана" за връзката му с "Околовръстния път".
Още един пробив предстои да се изгради в район "Люлин", но той е на етап предпроектни проучвания. Това е връзката на бул. "Петър Дертлиев" с "Околовръстния път".
Отчуждителни процедури има и заради предвижданите строителни дейности по две кръстовища - на бул. "Драган Цанков" и бул. "П. К. Яворов" и за изграждане на кръгово при бул. "Св. Климент Охридски" и бул. "Андрей Ляпчев". През тази година за заплащане на отчуждените имоти са предвидени половин милион лева.
Общо 400 хиляди лева са осигурени за терените, върху които ще се строят помпените станции и трафопост в селата Негован и Световрачане.
Водещи
-
Нe Бойко Борисов, а Делян Пеевски вече е централната фигура в българския политически живот
Искането на Пеевски за закриване на Антикорупционната комисия е доста фалшива театралност,...
26.07 | 18:00
-
Страховете на хората, свързани с еврото, може да повлияят на инфлацията
Това заяви експертът по социална политика и бивш вицепремиер Ивайло Калфин
26.07 | 17:00
Най-четени
-
Борисов отсече: Трябва да пазим КПК, ако я закрият, губим 5 млрд. лева
ПП-ДБ ми пришиват като брошка Комисията за противодействие на корупцията, която те създадоха,...
26.07 | 16:00
-
Мяу! ТОЙ пак е в Шумен!
Получен е нов сигнал, че хищникът е забелязан до шуменския квартал "Мътница" в петък
26.07 | 10:20
-
Кузман Илиев за приемането на еврото: Дебат в България е практически не се състоя
Едва ли не тези, които са фенове на еврото, те са европейците, модерните, а другите, които не...
26.07 | 12:00
-
Асен Василев: Обща президентска кандидатура с ГЕРБ е изключена
Ако някой тръгне към ГЕРБ - да не разчита на нас, се казва още в поста на ПП
26.07 | 11:20