България е сред топ нациите в биатлона 29.01 | 12:59

Шест родни състезателки в челните 100 за всички времена

От Божидар Азманов

Българският биатлон може и да не се намира в най-доброто си състояние, но получи поредно признание.

Шест българки намериха място в топ 100 за всички времена в спорта, донесъл ни най-много радост на Зимни олимпийски игри. Това са Екатерина Дафовска, Ива Шкодрева-Карагьоьзова, Цветана Кръстева, Мария Манолова, Надежда Алексиева и Ирина Никулчина.

Класацията е направена според броя класирания в призовата тройка при участие на Олимпийски игри, световни първенства и стартове от световната купа.

Сумирани са първите, вторите и третите места, като повечето челни позиции не дават предимство.

Номер едно сред родните биатлонистки очаквано е Екатерина Дафовска. Момичето от Чепеларе, която донесе на България единственото злато от зимна Олимпиада в Нагано през 1998 година е на 37-а позиция с 5 първи, 3 втори и 6 трети места, или общо 14 подиума.

6 места след нея е Ива Шкодрева-Карагьозова, която има 5 първи и 5трети места. 48-а се нарежда Цветана Кръстева 2 победи 5 равенства 2 трети места, а 61-а е Мария Манолова 2 успеха и 4 класирания на трето място. Надежда Алексиева има 2 победи и 3 втори места и е 67-а, а под номер 98-а с три трети място е Ирина Никулчина.

Първата позиция в женския биатлон заема шведката Магдалена Форсберг с 87 подиума. Следват германките Уши Дизъл със 74 и Кати Вилхелм с 69 призови класирания.