Маратонът в Каварна влезе в топ 100 на света, ще има $ 55 000 награден фонд 28.01 | 13:59
През 2012г. ще се проведе и Световно първенство по полумаратон

На 7 май за трети пореден път ще се проведе маратонът за Наградата на Каварна, каза на пресконференция в Пресклуб "България” президентът на Българската федерация по лека атлетика Добромир Карамаринов и добави, че участие в тазгодишната надпревара вече са потвърдили миналогодишните победители Обед Кипкируи (Кения) и Елена Чирлан (Румъния).
Кметът на Каварна Цонко Цонев заяви, че и тази година общият награден фонд е 55 000 долара, който ще бъде разпределен между 8-те най-добри мъже и жени, като победителите ще получат по 5500 долара, а за рекорд на трасето са предвидени по още 1500 долара.
Състезанието ще бъде и държавно първенство по маратон, като първите трима при мъжете и жените ще получат съответно по 3000, 2000 и 1000 лв. Цонко Цонев съобщи и добрата новина, че състезанието в Каварна е класирано в топ 100 на най-добрите маратони в света.
Очаква се трасето да бъде лицензирано и като квалификация за Олимпийските игри, което още повече ще издигне престижа на проявата и нивото на състезателите.
Карамаринов припомни на репортерите, че на 6 октомври 2012 г в Каварна ще се проведе световното първенство по полумаратон. За първи път България е домакин на световно първенство на лекоатлетическа дисциплина за мъже и жени, за първи път имаме лицензирано трасе и за първи път състезание у нас влиза в топ 100.
Световното първенство по полумаратон пък ще се проведе в годината, когато най-голямата организация в света – Международната федерация по лека атлетика /IAAF/ ще чества своя 100-годишен юбилей. И в тази година само пет града ще бъдат домакини на състезания от Световните лекоатлетически серии - Световното първенство в зала в Истанбул, Световното първенство по спортно ходене в Саранск, Световното първенство за юноши и девойки в Барселона, атлетическият турнир от Олимпийските игри в Лондон и Световното първенство по полумаратон в Каварна.
Предварителният бюджет е около 5 милиона лева, наградният фонд е 280 000 долара и се осигурява от Международната федерация по лека атлетика, като са предвидени и бонуси от по 50 000 $ за световен рекорд.
От 21 до 23 юли в града ще гостуват петима делегати на IAAF, които ще направят инспекция на трасето и хотелите, в които ще бъдат настанени участниците в шампионата.
Водещи
-
Искат постоянен арест за 17-годишния, заподозрян в убийството на Магдалена в Хасково
Според разследването убийството е станало на 26 април
02.05 | 16:00
-
9 медала за България спечелиха ученици от международни състезания по математика
Те се представиха на Балканската олимпиада и Европейската олимпиада за момичета
02.05 | 15:20
-
Изпращаме Богомил Спиров в последния път в неделя
Поклонението ще бъде в църквата "Св. Георги Победоносец"
02.05 | 15:00
Най-четени
-
Светлин Тачев: Завръща се битката Борисов - Радев
Тя временно беше приключила или беше оставена на пауза, смята социологът
02.05 | 12:00
-
Честваме пaметтa нa Свети Анaстaсий Велики
Етo с кaкви трaдиции, oбичaи и зaбрaни се свързвa тoзи църкoвен прaзник
02.05 | 09:15
-
1160 години от покръстването на българите и 1170 от създаването на азбуката ни
Кулминацията на тържествата е днес в Плиска
02.05 | 09:45