Поредно признание за великолепния Радо Янков 21.03 | 16:34
Сноубордистът и треньорът му са номер едно за януари

Носителят на Световната купа по сноуборд Радослав Янков и неговият наставник Георги Атанасов-Джоко получиха наградите на Пресклуб България за спортист и треньор на януари.
Освен традиционните златни бижута на двамата, "Златна България” и "Златен трикольор”, отделно изпълнителният директор на Пампорово АД Мариян Беляков връчи ваучер за сезонна лифт карта на героя от Чепеларе, завоювал първия голям кристален глобус в родните зимни спортове. Радослав Янков бе избран и за №1 през декември 2015 г., когато записа първата си победа за Световната купа в паралелния гигантски слалом на състезанието в Кареца, Италия.
През януари сноубордистът продължи победния си ход в същата дисциплина за големия трофей в Бад Гащайн, Австрия, а след това се класира втори в Рогла, Словения. Този успех му донесе 24 гласа от 26 спортни редакции в анкетата на Пресклуб "България” за първия месец на тази година.
Треньорът на сноубордиста Георги Атанасов събра 18 гласа, следван от старши треньора на БК Берое Любомир Минчев /7 гласа/ и старши треньора на ВК Левски жени Радослав Бакърджиев /1 глас/. В началото на април ще се проведе анкетата за март и много е вероятно отново Радослав Янков да излезе начело, тъй като на 6-и март той влезе в историята като първия българин-носител на Световната купа по сноуборд.
"Чувствам се герой, защото това бе поредица от стартове”, каза днес чепеларският талант. Той бе категоричен, че неприятната ситуация с липсата на нашия химн по време на церемонията за връчването на Световната купа в паралелния гигантски слалом не е случайност.
"Това беше нарочно”, убеден е българинът, тъй като домакините от Германия няма как да не са знаели кой може да е пръв в генералното класиране и да не са подготвени със записа на "Мила Родино”. Единствено Роланд Фишналер можеше да изправери Радослав Янков, но италианецът изостана с 430 точки след последния старт за сезона в германския курорт Винтерберг, припомни звездата от Чепеларе.
Дали конкурентите завиждат или искрено поздравяват нашия сноубордист? Отговор даде треньорът Г. Атанасов: "Разговарях с доста мои колеги и представители на сноуборда от различни страни и те ми казаха, че 90 % от конкуренцията ни се радва, но догодина никой няма да ни се радва.”
Радослав бе удостоен и с наградата почетен гражданин на Чепеларе. Общината обяви, че дарява 1 декар земя на своя прочут възпитаник, но днес сноубордистът сподели, че не е получил все още документа за дарението и не знае къде точно се намира теренът.
В Пампорово има трасе за сноуборд, за слоупстайл, в момента се работи по проект за мегапарк с трасета и за останалите 3 дисциплини – паралелен гигантски слалом, бордъркрос и биг еър, съобщи Мариян Беляков. Той изрази обида и недоумение, че след огромния успех на Радослав тема в медиите е създаването на дом на сноуборда, когато такъв има, но никой не говори за направените инвестиции и организираните състезания в Пампорово.
При това едноименното акционерно дружество е инвестирало през последните 4 години не по-малко от 1 млн. лв, без да вземе и 1 лев от държавата, подчерта мениджърът. През 2014 г. Пампорово посрещна участниците в Европейската купа по слоупстайл и според официалната оценка на ФИС това е едно от най-добре организираните състезания досега.
Същата година в престижния ни курорт се състоя Световен сноуборд тур в същата дисциплина, а през 2015 г. турът бе проведен за втори път. Пампорово АД е с готова кандидатура да приеме и кръг от Световната купа по слоупстайл, стана ясно на пресконференцията.
При подкрепа от страна на Министерството на младежта и спорта, това може да стане още следващия сезон, тъй като конгресът на Международната федерация ще е през юни и не всички домакинства на стартовете по сноуборд са определени предварително, поясни Иван Фърков – мениджър по сноуборд и ски свободен стил на Пампорово АД. Универсалният мегапарк ще е разположен върху 40 дка, при това теренът не е залесен, така че няма да има екопротести.
При добро стечение на обстоятелствата, с партньорство от държавата, проектът е осъществим за 2 години, смята Беляков. Ако държавата иска да направи дом на сноуборда /обявено бе Банско/, то и Пампорово може да е дом, призова той. /БГНЕС
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Учител пребил дъщерята на министър-председател
Скандалът Бетарам, който се разраства от няколко месеца, разклати позицията на премиера.
24.04 | 15:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45