Американски служби шпионират правителствени компютри със скрит софтуер 17.02 | 15:12
Разузнаването следи данни, съхранявани от Иран, Русия и други, твърдят от Касперски

Агенцията за национална сигурност (АНС) на САЩ е открила начин да "скрие" шпионски софтуер в хард дисковете, произведени от Western Digital, Seagate, Toshiba и други технологични компании.
Това позволява на институцията да следи голяма част от компютрите в цял свят, твърдят кибер изследователи и бивши служители на службите, пише "Бизнес инсайдър".
Тази техника е част от шпионска програма на московската Лаборатория Касперски, която е специализирана в разработването на антивирусен софтуер. До сега много кибершпиони са се опитвали да я разбият и да разберат начина, по който тя работи, но не са успявали.
От Касперски твърдят, че с подобен софтуер на американските служби са били заразени компютри в над 30 държави. Най-голямата част от тях са били открити в Иран, Русия, Пакистан, Афганистан, Китай, Мали, Сирия, Йемен и Алжир.
Сред шпионираните компютри има и такива на правителствени и военни структури, телекомуникационни компании, банки, енергийни компании, такива, които се занимават с ядрени изследвания, медии, както и на ислямски активисти, казват още от Касперски.
От руската компания обаче отказват да обявят официално структурата, която стои зад тази глобална шпионска операция. Все пак нейните специалисти потвърждават, че въпросната организация е пряко свързана със Stuxnet, която е била използвана от АНС за разузнавания в Иран.
Бивш служител на американската агенция за национална сигурност коментира пред "Ройтерс", че информацията на Касперски е вярна. По неговите думи от Stuxnetнаистина използват такъв софтуер, за да следят комуникацията и данните в компютри по цял свят.
Водещи
-
„Колкото повече се бави разширяването на „Чирен“, толкова по-зле за Европа и – много зле за нас“
Ощетявайки българския пазар, се ощетява и европейският, заяви бившият министър на енергетиката...
31.03 | 20:45
-
Проф. Константинов: Преференциите на изборите трябва да отпаднат
По думите му мъртвите души в избирателните списъци са нараснали до 1,4 милиона души
31.03 | 20:15
Най-четени
-
Как ходенето влияе на холестерола
Ходенето влияе върху нивата на холестерола, като повишава активността на ензимите, които...
31.03 | 11:30
-
Недоволните медици и здравни работници от цялата страна излизат на пореден протест
Символични протести в големите болници
31.03 | 09:30
-
Всички пенсии ли се актуализират по швейцарското правило
Осъвременяването на пенсиите е регламентирано с разпоредбата на чл. 100 от КСО, придобила...
31.03 | 12:45
-
Фалшива новина погреба доц. Мангъров (ВИДЕО НА ИИ)
При направата на видеото е използван изкуствен интелект
31.03 | 15:30