В сложния свят на елементарните частици 06.05 | 12:39
Какво е реалността и как разбираме, че нещо е реално?

Какво е реалността и как разбираме, че нещо е реално? – този въпрос занимава Ричард Докинс в книгата му The Magic of Reality.
Информацията, която добиваме непосредствено чрез сетивата си, безспорно е реална, пише Докинс, също и тази, до която достигаме с помощта на телескопи, микроскопи и радиовълни. Третият вариант е създаването на модели, които да докажат допускането, че дадена реалност работи по един или друг начин.
Именно такъв модел създаде неотдавна международен екип учени в лабораторията Ферми и откри отклонение в поведението на една субатомна частица, наречена мюон. Това изследване, както и няколко по-раншни, е на път да промени знанието ни за законите на физиката, на които се подчинява живота ни - всичко от това да залепим магнит на хладилника до начина, по който топката влиза в баскетболния кош - се подчинява на тези закони. Четирите фундаментални сили, които определят взаимодействието на обектите и частиците във вселената са: силата тежестта или гравитацията, електромагнитното взаимодействие, силното взаимодействие и слабото взаимодействие.
Изследването, проведено във Фермилаб, е на път да посочи съществуването на пета природна сила. Тъй като поведението на субатомната частица, която изследва не се подчинява на познатите ни физични закони.
За смисъла и значението на научните експерименти, не само тези на Фермилаб, но и по-раншните на учените от ЦЕРН, разказва доц. д-р Венелин Кожухаров от катедра "Атомна физика" на Физическия факултет. Той казва, че е "важно не само откритието, но и точността и прецизността, с които е проведен експериментът. И, че Напредъкът в науката идва от високопрецизни изследвания, не толкова от разтърсващи открития."
Доц. Кожухаров ни помага да навлезем в нелеката тема на физиката на елементарните частици и да си дадем сметка за обема и значението на работата на учените.
През 2014-а доц. д-р Венелин Кожухаров предлага конструирането на експеримента PADME (Positron Annihilation into Dark Matter Experiment) съвместно с италиански учени от Националната обсерватория във Фраскати, Италия. Експериментът е посветен на търсенето на т. нар. тъмни фотони – потенциален посредник на тъмната с познатата ни материя. Част от детекторите на експеримента са изработени във Физическия факултет на СУ, а през февруари тази година завърши набора на данни събирани няколко месеца и скоро се очакват нови резултати.
Водещи
-
ЕС готви нови разпоредби за бракуването на коли
С тях ще се сложи край на подхода технически ефективен автомобил да бъде бракуван само поради...
25.07 | 20:46
-
Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия
Това се казва в Резолюция на Икономическия и социален съвет в България
25.07 | 20:30
-
Властите в Сърбия запечатаха ресторанта на Емир Кустурица
Заведението се намира в eтноселото Дървенград
25.07 | 20:15
-
Любомир Дацов с коментар: До какво би довело замразяване на цените
Единият подход е на „меки мерки”, другият – на „твърди”
25.07 | 20:00
Най-четени
-
Награждават граничаря, прострелял марокански мигрант край Звездец
Граничният полицай стрелял по мароканеца, когато го доближил на ръка разстояние, уточни шефът...
25.07 | 13:30
-
Навършва се една година от взривовете в Елин Пелин
А година по-късно – важни въпроси все още са без отговор.
25.07 | 10:45
-
Дрането продължава: Сурвакат ни с нова такса за вода
Проектозаконът вече е приет от Министерски съвет, предстои да го гласуват в парламента
25.07 | 16:30