Ефектът на тълпата действа и в Twitter 11.10 | 13:02
Фондовите борси са подложени на същия ефект

За последните 10 години социалните мрежи са изменили начините за комуникация между хората.
Анализирайки социалните мрежи, такива като Twitter, а също търговията на фондовите борси, изследователите от института "Нилс Бор" в Дания видели, че някои събития в обществото провокират еднакво поведение, сходно с реакцията при повечето групи непознати помежду си хора.
Обединява ги само наличието на акаунти в Twitter. Освен това съществуват общи черти между активността в Twitter и на фондовата борса.
Целта на изследването била да се разбере как именно функционират социалните мрежи. Преимуществото на Twitter е в това, че той обединява над 200 милиона потребители по цял свят, които пишат кратки съобщения за непосредствените си преживявания и впечатления. Тоест Twitter може да се разглежда като датчик на социалните настроения. По този начин учените имат възможност да изучат динамиката на поведението на личността в тълпата.
Изследователите са разработили програма, която позволява постоянно да се следи активността на потребителите в мрежата. Така успели да фиксират периоди на стабилна активност, когато нямало резки скокове. Но стига да се случи някое събитие, хората веднага реагират на него и настъпва кратковременен скок в интензивността на общуване. Авторите на изследването поясняват: именно социалните мрежи подбуждат непознатите един на друг хора да реагират по подобен начин на външни дразнители.
С други думи поведението на човека в социалните мрежи може да се сравни с поведението в тълпата – когато външни събития ни карат да реагираме бурно. И важното е, че подобни поведенчески шаблони се използват от хора, които не се виждат един друг, а са обединени само от това, че употребяват една социална мрежа.
Анализът на поведението на хората в социалните мрежи ще позволи на учените да създадат системи, които биха могли да обясняват и предсказват човешката активност не само в социалните мрежи, но и в други общества.
Анализирайки активността на фондовите борси, учените са стигнали до извода, че те са подложени на същите цикли, както и Twitter – има продължителни периоди на стабилна работа, а след това настъпва истински взрив на активност и продажбите потичат като лавина. Тоест фондовите борси са подложени на същия ефект на тълпата и в това отношение почти не се отличават от Twitter, заключава изследването.
Водещи
-
Ускорен растеж на работните заплати след присъединяването ни към еврозоната
Това би бил най-стабилният и статистически значим ефект, посочи проф. д-р Виктор Йоцов от...
06.04 | 18:00
-
ЦРУ: Ноевият ковчег е съществувал!
Учени от три университета търсят кораба, агенцията не иска да признае къде се намира
06.04 | 17:40
-
Лелята на Сияна през сълзи: Участъкът е осеян с паметници
По думите й детето явно си е отишло с мисия и с кауза да спрем войната по пътищата
06.04 | 17:00
Най-четени
-
Авиокомпании орязват драстично правата на пътниците
По действащите правила, ако полетът закъснее с повече от 3 часа, пътниците имат право на...
06.04 | 14:59
-
Стартира подписка за оставката на директора на АПИ
06.04 | 10:00
-
От началото на войната: Над 1200 украинци живеят в Добрич
Днес повечето бежанци са се адаптирали към живота у нас
06.04 | 10:20