Китайци изпреварват Tesla, стартира масово производство на хуманоидни роботи 26.12 | 17:00
Според китайските медии компанията ще достави около 1 000 робота до края на годината.
Стартирала през февруари 2023 година, Agibot - китайски стартъп за роботика, предизвика голям смут в индустрията, като обяви масовото производство на хуманоидни роботи за общо предназначение. Според китайските медии компанията ще достави около 1 000 робота до края на годината.
Стартъпът Agibot, известен на местно ниво като Zhiyuan Robotics, публикува на официалния си уебсайт някои кадри от своето производствено съоръжение, което според съобщенията вече е произвело 962 хуманоидни робота. Заедно с това Agibot публикува кратко видео, показващо различните етапи на производство на роботи в завода Lingang Fengxian в Шанхай.
Производствената линия на компанията, наред с други неща, използва собствени хуманоидни роботи, които помагат на хората да изпълняват задачи като подреждане на инструменти по рафтовете и тестване на компоненти. Стартъпът създаде и така наречената "фабрика за данни", за да обучава роботи да изпълняват различни задачи, като сгъване на дрехи, почистване и пране на дрехи.
Различни компании по света разработват хуманоидни роботи. Сред тях са Tesla, собственост на Илон Мъск, чийто основен бизнес е производството на електрически превозни средства. През юли милиардерът каза, че наистина полезни хуманоидни роботи ще започнат да се използват вътрешно от Tesla през следващата година, като масовото производство е предвидено за 2026 година.
Стартът на масовото производство на роботи Agibot показва, че китайската компания изпреварва Tesla, но разликата едва ли ще е значителна. Според анализаторите това също показва впечатляващите темпове на развитие на пазара на роботика, поради които хуманоидните роботи всъщност са се превърнали от лабораторни прототипи в материални продукти.
В доклада се казва още, че хардуерът на роботите е достигнал забележимо ниво на стандартизация, така че хуманоидните роботи от различни компании не се различават много един от друг в това отношение. Въпреки това американски компании като Tesla и Nvidia имат определени предимства в области като прецизно манипулиране на горните крайници и оперативни възможности, както и в производството на високопроизводителни чипове и ресурсите за облачни изчисления. В същото време китайските компании са по-успешни в управлението.
Водещи
-
Новият кабинет: гърмян заек до дялан камък
15.01 | 21:00
-
Астролог: Борисов трябва да се оттегли и да подготви свои заместници (ВИДЕО)
Според топ астролога Антоанета Георгиева лидерите, които са зодия Близнаци, след юни месец...
15.01 | 20:45
-
На второ четене: Депутатите приеха временния закон за бюджета
Не бяха допуснати за обсъждане и гласуване в пленарната зала редица предложения
15.01 | 20:30
-
Израел и „Хамас” се договориха за край на войната в Газа
Огънят в палестинския анклав се прекратява, ще се разменят и заложници
15.01 | 20:15
Най-четени
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Промените в Закона за съдебната власт влизат на второ четене в пленарната зала според проектопрограмата за седмицата на Народното събрание
Предвиден е и редовният парламентарен контрол.
15.01 | 08:52