Не е за вярване! Луната „краде“ от Земята, вижте какво 31.01 | 14:29

Оказа се, че спътникът влияе не само на приливите и отливите

От iNews.bg

За възникването на единствения естествен спътник на Земята – Луната, съществуват няколко хипотези. Според по-голямата част от учените тя се е формирала преди около 4.5 милиарда години при сблъсък на Земята с планетата Тея. Всички добре знаем, че Луната може да влияе на приливите и отливите на нашата планета, а освен това се оказа и че си краде нещо много важно от тук.

Учени от Университета на Осака установиха, че с времето Луната е започнала да "краде" части от атмосферата ни всеки ден, съобщава изданието Science News. Астрономите използвали космическия апарат Kaguya на Япония, който обикаля около Луната, и по този начин засекли, че в продължение на няколко дни всеки месец, части от земната атмосфера се отделят и отиват на Луната. Става дума най-вече за кислородни атоми от най-горния слой на атмосферата.

Данните показали, че всеки квадратен сантиметър на Луната, който е насочен към Земята, получава по около 26 000 кислородни йони всяка секунда. Освен това процесът продължава вече повече от 2 милиарда години, твърдят експертите. И макар този период да не е никак малък, излиза, че не е достатъчен, за да може да се формира атмосфера и на спътника.

Все пак заради този процес учените вярват, че горният слой на Луната може да е запазил елементи от древната атмосфера на Земята. Да се разбере обаче кои атоми идват от Земята и кои от Слънцето, ще е много трудно.

КАК ОБЯСНЯВАТ УЧЕНИТЕ ТОЗИ ПРОЦЕС

Всичко започва с йонизирането на кислородните атоми от ултравиолетовите лъчи на Слънцето. След това те се ускоряват през магнитосферата на Земята, която е много широка и напълно обгръща и орбитата на Луната.

Водещи