Програма улавя шах измамниците 21.03 | 13:12

С нейна помощ ще бъдат избягвани ситуации като прословутата „тоалетната война“ между Веселин Топалов и Владимир Крамник

От Георги Георгиев

Когато става въпрос за мамене, шахматът изглежда игра, при която това не може да се случи. В крайна сметка нали дъската и фигурите върху нея са видими за всички?

Множество скандали през последните години обаче показаха, че нечестната игра е напълно възможна благодарение на мощните компютърни програми и съвременните комуникационни технологии. Това превърна опитите за измами в един от големите проблем за световния шах.

За да намери решение на проблема, Кенет Реган, професор по компютърни науки от Университета в Бъфало и гросмайстор по шах, е създал софтуер, който може да улови измамниците, съобщава The New York Times.

Реган се заел с проблема през 2006 г., когато се състоя мачът за световната титла по шах между тогавашния световен шампион Владимир Крамник и Веселин Топалов. Тогава мениджърът на Топалов Силвио Данаилов прекъсна срещата и обвини Крамник, че по време на престоя си в тоалетната се е консултирал с компютър за следващите си ходове.

В крайна сметка мачът завърши с победа на Крамник, въпреки обвиненията, а случаят остана в историята като "тоалетната война" или "тойлетгейт".

Създаването на математическо доказателство, че някой мами, е голям проблем, тъй като съществуват множество променливи и различия в стойностите, които трябва да бъдат взети под внимание. Това прави моделирането на човешкото поведение по време на състезание много трудно, обяснява Реган.

За да създаде работещ модел, който улавя измамите, експертът решил да провери колко често решенията на играчите да предприемат даден ход съвпадат с тези на компютърните шах програми. За тази цел Реган създал и анализирал огромна база данни с партии шах, изиграни от началото на XIX век до днес. Така били анализирали 200 хил. игри, включително и тези от 50-те най-големи турнири по шах в историята.

За да тества дали даден играч мами, Реган взел предвид относителните му умения от класация, позната като Ело рейтинг, и ги съпоставил със сравнителния математически модел, който използвал.

Изследването показало някои интересни резултати за начина, по който компютърните програми работят и по-специално за софтуера Rybka – най-мощната шах програма, която е достъпна днес на пазара. Така например в ситуация, в която играчът е в неизгодно положение, програмата може да "забие" и да работи в продължение часове, търсейки решение.

Реган открил и че начинът, по-който хората играят, еволюира през годините. Според анализите му днес играчът, който е поставен под номер 40 в световната ранглиста, играе толкова добре, колкото и световният шампион през 1970-те Анатолий Карпов.

За момента моделите на проф. Реган са разработени на ниво, в което могат да бъдат използвани само в подкрепа или отхвърляне на подозрения в мамене.

Водещи

Най-четени