Робот маймуна без глава ще спасява хора (ВИДЕО) 23.08 | 14:06
RoboSimian е разработка на JPL и Станфордския университет

В рамките на съревнованието по разработка на роботи за спасителни операции Лабораторията за реактивно движение на НАСА (JPL) представи своя маймуноподобен кандидат на име RoboSimian. Той изглежда малко плашещо, отчасти защото няма глава, но не бързайте да ненавиждате робота, който е предназначен да ви спаси живота.
Проектиран от инженерите на НАСА и Станфордския университет, RoboSimian е участник в конкурс на DARPA, който призовава участниците за създаването на силни, подвижни и адаптивни роботи. Те трябва да могат да оказват помощ при сериозни бедствия от рода на аварии в ядрени реактори или разрушени сгради. С други думи – на места, които са прекалено опасни за човека.
За да заемат първо място в състезанието, полуавтономните роботи трябва да изпълнят няколко сложни задачи от рода на разчистване на отломки от сгради, използване на инструменти за разбиване на бетонна стена, включване на пожарен шланг към източник на вода и шофиране на транспортно средство в зоната на бедствие.
Състезанието е започнало през 2012 г., първите изпитания ще бъдат през декември, а финалистът ще бъде определен следващата година. Призът от турнира е 2 млн. долара.
Много екипи разработват проекти на човекоподобни роботи, но RoboSimian изглежда по-скоро като някой от нашите предци маймуните. Той има четири гъвкави крайника, всеки от тях снабден с трипръстов манипулатор, способен да се с прави с фините операции, изисквани при спасителни мисии.
Вижте робота в действие, както и компютърен модел как ще изглежда финалната версия на машината.
Водещи
-
Мълния предизвика пожар в трънското село Цегриловци
Заради бурята вчера е горял и трафопост в пернишкия квартал „Изток”
05.08 | 11:15
-
Над Западна България и днес ще вали, утре също ще бъде дъждовно
След 2 часа лятото леко ще започне да се връща в София. Следобед отново обаче ще завали.
05.08 | 10:45
-
Над 60 пожарникари се борят с огъня между селата Доситеево и Коларово
Осигурени са условия за пожарникарите
05.08 | 10:30
-
Туристите са похарчили рекордните 1 млрд. долара за сувенири в Турция
Броят на посетителите е нараснал с 1,7 процента, надхвърляйки 25,53 милиона
05.08 | 10:15
Най-четени
-
27 г. от смъртта на Тодор Живков
Стилизиран венец с цветовете на руското знаме е положен на гроба на диктатора Тодор Живков
05.08 | 09:00
-
Кога пациентът заплаща за преглед в Спешната помощ?
Ако се налага хоспитализация, лечението на здравноосигуреното лице се заплаща по съответната...
05.08 | 08:59
-
Над Западна България и днес ще вали, утре също ще бъде дъждовно
След 2 часа лятото леко ще започне да се връща в София. Следобед отново обаче ще завали.
05.08 | 10:45