Руският конкурент на GPS ще стартира със закъснение 07.12 | 16:19

Загуба на три спътника забави ГЛОНАСС

От Любомир Тасев

Инцидентът с трите паднали в Тихия океан сателити отложи за неопределено време срока за пускане в експлоатация на руската глобална навигационна система ГЛОНАСС.

Изход от тази ситуация може да даде новият експериментален спътник "Глонасс-К", който ще бъде изведен в края на декември и включването на резервни сателити, които вече обикалят в орбита около Земята.

Ракета носител "Протон-М" с три спътника "Глонасс-М", последен елемент в навигационна система, излетя от космодрума Байконур в 13:25 часа в неделя. С извеждането на апаратите в орбита, което бе насрочено за 16:27 часа московско време, трябваше да завърши формирането на спътниковата група. След това потребителите на ГЛОНАСС можеха да се възползват от възможностите й в цял свят.

След отделяне на ракетния отсек със сателитите, обаче, връзката с него бе загубена и стана ясно, че координатите им не са известни на диспечерите.

По-късно се появи информация, че трите апарата са паднали в Тихия океан на 1 500 км северозападно от Хонолулу, административен център на Хаваите.

От руското министерство на отбраната уверяват, че случилото се няма да повлияе на работата на останалите спътници на ГЛОНАСС, но подчертават, че загубата на трите сателита отлага за неопределен срок окомплектоването на глобалната навигационна система.

За редовната експлоатация на ГЛОНАСС в орбита ще обикалят общо 24 сателита – по осем в три равнини. Глобално покритие обаче могат да осигурят 18 от тях.

Източник от космическата агенция "Роскосмос" увери, че решение на проблема може да даде изстрелването на новия сателит "Глонасс-К" и задействането на резервните спътници, които вече се намират в орбита.

Според експертите загубата на трите апарата няма да се отрази сериозно на изграждането на системата, което може да завърши в следващите шест месеца.

Водещи

Най-четени