Трима учени делят Нобеловата награда по химия 05.10 | 14:23

Отличието им се връчва за разработването на молекулярни машини

От iNews.bg

Изглежда битката за Нобеловите награди е доста оспорвана във всички категории. След като трима души си поделиха приза за физика, същото ще направят и в раздел химия.

Французинът Жан-Пиер Соваж, шотландецът Фрейзър Стодарт и холандецът Бернар Феринха бяха отличени за разработването и синтеза на молекулярни машини. Те разработват молекули с контролируеми движения, които могат да изпълняват задача, когато им бъде подадена енергия.

"Те създадоха молекули с контролирано движение, които могат да извършват задачи, когато към тях се добави енергия... Молекулярните машини най-вероятно ще бъдат използвани в разработването на неща като нови материали, сензори и системи за съхранение на енергия", заявиха от журито на наградите.

Създадените машини са значително по-малки от дебелината на човешки косъм. При тях се наблюдава успешното свързване на молекули, които образуват всичко от малки лифтове до мотори и миниатюрни мускули. Първите стъпки в това отношение прави Жан-Пиер Соваж през 1983 г., когато успешно свързва заедно във верига две молекули с кръгла форма. Молекулярните машини се доразвиват от Фрейзър Стодарт през 1991 г., който успява да накара молекулярен пръстен да се движи по ос.

Техните постижения могат да бъдат използвани за разработването на нови материали, сензори и системи за складиране на енергия. А необходимостта от достижението им тепърва ще осъзнаваме все повече, признават колегите им.

Миналата година наградата отново бе дадена на трима учени – Томас Линдал, Пол Модрич и Азиз Санджар, за изследване на механизмите за "ремонт" на ДНК. Иначе отличията за химия се присъждат от Кралската шведска академия на науките от 1901 г. 

Водещи

Най-четени