Чип вместо GPS 25.04 | 16:29
Разбира се, разработката е на американската армия

Американската армия се стреми да ограничи зависимостта си от GPS устройствата и работи над създаването на система за позициониране от следващо поколение, която не ползва спътници и се побира в миниатюрен чип, предаде AFP.
"В основата на проекта е американското Управление за перспективни изследователски програми в областта на отбраната (DARPA), което навремето разработи GPS устройствата, припомни на пресконференция неговият ръководител Арати Прабхакар.
През 80-те години на миналия век да ползваш GPS означаваше да превозваш голяма кутия в автомобила си. Сега не само много оръжия са оборудвани с GPS-и, но и GPS-ът намери голямо приложение в гражданския живот.
Понякога обаче технологията е толкова нужна, че зависимостта ни от нея ни прави уязвими и смятам, че в момента нещата са стигнали именно до там."
Учени от управлението и Мичиганския университет създали нова система, която определя местоположението, скоростта и времето, без да ползва спътници, уточнява БТА. Става въпрос за чип с обем 8 куб.мм. Той съдържа три жироскопа, три акселерометъра и атомен часовник.
Комбинирането им ги превръща в автономна система за навигация. Освен над този чип, учени от управлението работят и над цяла поредица програми, лансирани в началото на 2010 г. и свързани с позиционирането и навигацията.
Една от тях предвижда да се използват съществуващи сигнали от телевизионни кули и радиостанции и дори светкавици, за да се замени временно ползването на GPS.
Водещи
-
Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и...
02.04 | 17:20
-
Костадин Костадинов даде коментар пред медиите след дебатите в НС по внесения вот на недоврие
"Всеки един вот на недоверие представлява двоен стрес тест – както за правителството - дали...
02.04 | 17:00
-
Автоексперт: Катастрофата на пътя Плевен – Луковит, при която загина 12-годишната Сияна, е публична екзекуция
Бащата на загиналото 12-годишното момиче: Шофьорът на тира беше освободен и задържан отново...
02.04 | 16:45
-
Употребяваните автомобили в ЕС поскъпват с 2.7% за три месеца
Дизелови и хибридни автомобили
02.04 | 16:30
Най-четени
-
Започва тестването на системата за средна скорост по пътищата
Тестов период и измервания
02.04 | 10:01
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58
-
Борисов:Ние от ГЕРБ толкова компромиси направихме и на никого не сме поставяли условия
„Този, който тръгне да събаря правителството, трябва след това да каже как ще направи всичко...
02.04 | 10:43
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30