"Атлантис" се прибра 21.07 | 13:16

Успешно завърши последният полет на совалката и тя ще заеме мястото си в музея

От Елена Коцева

Космическата совалка "Атлантис" се приземи на площадката "Канаверал" и по този начин сложи успешен финал на американската програма за совалките Space Shuttle.

Кацането на "Атлантис" беше излъчено по NASA TV и на сайта на агенцията.

Совалката се приземи, както беше по план в 12.56 часа (българско време).

"Атлантис" излетя за последен път на 8 юли и мисията й продължи 12 дни. На 10 юли тя се скачи с Международната космическа станция (МКС).

На борда на "Атлантис” се намираше екипаж от четири души, а командир беше астронавтът от NASA Крис Фергюсън. В екипажа влизат още пилотът Дуг Хърли и специалистите Менди Магнус и Рекс Уолхайм. За командира Фергюсън това беше трети полет на совалка, а за пилота Даг Хърли – втори.

Совалката достави на МКС близо 4 тона товари в многофункционалния модул "Рефаел”. Около една трета от товара са продоволствия, които са разчетени за една година работа на станцията.
Доставена бе и експерименталната система за презареждане с гориво на спътниците.

По време на мисията астронавтите направиха една разходка в открития космос, като за разлика от друг път освен от екипажа на совалката излязоха и двама членове на екипажа на МКС.

На МКС останаха Андрей Борисенко, който в момента е командир, Александър Самокутяев, Сертей Волков (всичките кадри на Роскосмос), както и американците Роналд Гаран и Майкъл Фосум и японецът Сатоши Фурукава.  

Сега предстои "Атлантис" да заеме мястото си в музея на NASA "Кенеди". Совалката "Инденвър" е изложена в Калифорнийския научен център в Лос Анджелис, а не полетялата совалка "Ентърпрейз" ще бъде преместена в Морския и космическия музей в Ню Йорк. Нейното място в института "Смитсон" ще бъде заето от совалката "Дискавъри".

"Орион" се нарича корабът, който трябва да замести совалките. В момента той се намира в период на изпитване. Първият си полет той ще може да извърши най-рано през 2014 година.

Тежката икономическа криза забави допълнително разработката на "Орион" и то след като сред основните причини за спиране на програмата за совалките бяха финансови. 

В следващите няколко години единствените кораби, които ще доставят хора и продоволствия на МКС, ще останат руските "Съюз".

Водещи

Най-четени