Google почете Хайнрих Херц 22.02 | 09:56
Днес се навършват 155 години от рождението на откривателя на електромагнитните вълни

По случай 155 години от рождението на известния немски физик Хайнрих Рудолф Херц (1857 – 1894 г.) търсачката Google реши да оформи логото на заглавната си страница под формата на познатите ни от училище електромагнитни вълни.
През далечната 1888 г. Херц предприема серия от експерименти, чрез които експериментално доказва съществуването на теоретично предсказаните от Джеймс Максуел електромагнитни вълни.
Херц е вторият човек след Никола Тесла, който нагледно показва, че електромагнитните вълни се движат със скоростта на светлината и че могат да бъдат манипулирани – отразявани, пречупвани и др. Едно от интересните заключения вследствие на неговите експерименти е, че видимата светлина също е част от електромагнитния спектър.
Сред откритията на Хайнрих Херц е и фотоелектричният ефект – способността на определени вещества да отделят електрони от повърхността си при облъчването им със светлина. Днес този ефект намира приложение в редица устройства.
В чест на научните постижения на Херц единицата за измерване на честотата на електрическите хармонични трептения, електромагнитните вълни от всякакъв характер, акустичните и механични трептения, е наречена херц и се означава с Hz.
Водещи
-
След като съдът го остави в ареста: Варненци пак подкрепиха Благомир Коцев с протест
По-рано днес във Фейсбук страницата на Коцев се появи негово писмо от ареста, в което обявява,...
24.09 | 21:00
-
Кошмарен сценарий: Ядрена война ще заличи 5 млрд. души
Австралия и Нова Зеландия са оазисите за оцеляване, само там има шанс за земеделието
24.09 | 20:45
Най-четени
-
Заради ареста на Коцев: Евродепутати поискаха спиране на плащанията по ПВУ за България
Политически контекст и последствия
24.09 | 09:59
-
Издъхна кинолегендата Клаудия Кардинале
Звездата почина в Немур, близо до Париж, в присъствието на децата си, на 87-годишна възраст
24.09 | 14:20
-
Забраната за телефони в клас: Всяко училище само ще определя какви ще са правилата
"Мисля, че не се съсредоточават в учението като гледат телефоните и щракат на телефоните",...
24.09 | 11:45
-
Делегация, водена от вицепремиера Атанас Зафиров, беше приета от премиера на Република Армения Никол Пашинян
Министър-председателят изрази надежда, че в резултат на посещението на г-н Зафиров ще се...
24.09 | 11:59