Ангелкова: По-малко туристи и работа, ако махнем капанчетата по плажовете 16.11 | 12:57
За сме да има втори лифт в Банско, но да отговаря на екостандартите, каза тя

Представителите на туристическия бизнес, на общините и работодателите не искат пълно премахване на преместваемите обекти на плажа, защото това може да доведе до отлив на туристи и безработица. Тази позиция бе изразена на проведената широка обществена дискусия вчера, на която присъстваха кметове на морски общини, концесионери, работодателски организации, туристически сдружения и хотелиери, заяви министърът на туризма Николина Ангелкова в сутрешния блок на bTV. Ако тази забрана бъде приета, означава на ивиците да няма павилиони за плодове, зеленчуци, сладоледи и заведения и на плажовете ще остане само услугата ол инклузив, която предлагат хотелите, обясни министърът. И посочи още, че премахването на преместваемите обекти по цялото Черноморие ще създаде изключително голямо напрежение.
"Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че трябва да има сериозен контрол и премахване на обекти, които нарушават правилата, но не на всички. И изминалото лято имаше проверки, те ще бъдат още по-сериозни, за да е сигурно, че се спазват законите”, отбеляза министър Ангелкова.
Относно идващия зимен сезон министърът съобщи, че очакванията са той да е успешен с ръст от 5-10% на чуждестранните туристи спрямо миналата година. През сезон 2016/2017 г. в страната са дошли над 1,47 млн. посетители, което е увеличение с повече от 19 на сто в сравнение с година по-рано. Очакват се повече туристи от Гърция, Турция, Македония, Сърбия. Тази година предвиждаме нарастване на посещенията и от Великобритания, Германия и Италия, която също е традиционна дестинация за зимен туризъм, каза министър Ангелкова. Във връзка с липсата на кадри тя заяви, че са създадени облекчени условия за наем на работници от трети страни, с което временно да се реши проблемът. По тази процедура само през лятото в туризма чуждестранните работници са били над 3200. Работим за дългосрочно решаване на проблема в пряката връзка между бизнеса и бранша, категорична бе министър Ангелкова.
Министерството на туризма подкрепя изграждането на втори лифт на Банско, защото това е най-екологичният транспорт, но то трябва да е според всички правила на българското и европейското законодателство, посочи министърът. Тя обясни, че се чака решението на съда за плана за управление на Национален парк "Пирин" и след това може да се пристъпи към конкретни дейности, ако има инвестиционен интерес. Според плана строителството на хотели, заведения и други подобни обекти е забранено, дадена е възможност за изграждане само на спортни съоръжения. Инвестиционните намерения трябва да минат през широко обществено обсъждане, спазване на всички процедури и ОВОС, каза министър Ангелкова.
На среща с Олег Сафонов, ръководител на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация, преговаряхме за Лято 2018 г., съобщи министърът. Тя информира, че се очаква ръст между 5 и 10% на руските туристи на фона на успешния туристически сезон тази година. Повече от 532 хил. руски туристи са били у нас в периода от януари до септември 2017 г. Русия е целеви пазар, продължаваме активна работа и реклама там, категорична бе Ангелкова.
Водещи
-
След зелено училище: Над 30 деца са с хранително натравяне в хотел в Боровец
Те са от София и Пловдив
02.04 | 17:40
-
Опасно лечение зад граница: Разкриха схема за „зарибяване“ на пациенти в България
Той подчерта, че според действащите у нас закони, и конкретно Законът за здравето, лекари и...
02.04 | 17:20
-
Костадин Костадинов даде коментар пред медиите след дебатите в НС по внесения вот на недоврие
"Всеки един вот на недоверие представлява двоен стрес тест – както за правителството - дали...
02.04 | 17:00
Най-четени
-
Бащата на Сияна: Водачът на ТИР-а не слязъл да помогне, пил кафенце
Институциите бездействат въпреки сигналите
02.04 | 11:30
-
ПП-ДБ: Няма да участваме в този нелеп цирк в пленарна зала, не е сега моментът за оставка на кабинета
Представители на "Продължаваме Промяната - Демократична България" дадоха брифинг
02.04 | 10:58