Балчик – бъдещият Монте Карло на Балканския полуостров 05.07 | 11:59
Където действително ще узнаете значението на думата почивка
След няколкодневно пребиваване в Балчик наш семеен френски приятел с аристократично потекло, Жан Мари, сподели, че инфраструктурата на града, в съчетание с подходящо вложени финикийски знаци и адекватно проектиране, може да го превърне в Монте Карло на Балканския полуостров. Уви, предвид начина, по който се поддържа родното Черноморие и дереджето, в което се намира държавата ни, Монте Карло статутът на Балчик трябва да почака неопределено време.
Подобно негативно начало на този текст обаче по никакъв начин не означава, че сгушеният малък морски център в северната част на нашето Черноморие е дестинация, която можете да пропуснете с лека ръка.
Разбира се, в повечето рекламни брошури на първо място ще бъде изведен популярният дворец на румънската кралица Мария Единбургска, както и прилежащата му ботаническа градина.
В този текст обаче определено няма да си говорим повече за тях. За двамата души, които не са чували за "Двореца на Мария", ще споделя единствено, че ако изберат Балчик като дестинация за поредната си почивка, то трябва да отделят поне ден на "двореца", за да попият цялата магия на въпросното място. Няма да научите нищо и за Дионисополис, Карвуна и пребогатата история на Балчик като цяло. Онлайн достъпът до въпросната е отворен за всеки желаещ.
Истината е, че въпреки опитите на различни хора и групировки в последните 20 години да го превърнат в своего рода стандартен морски курорт, Балчик продължава да е пропит със специфична атмосфера и исторически принадлежности, превръщащи го в културен център от алтернативен вид.
Всеки (балчишки) камък в долната, крайморска част на Балчик говори (често пъти направо пее) за хилядолетното минало на малкото градче, разполагащо и с третото по големина в България морско пристанище.
Специфичната инфраструктура и релефни особености на града (геоложката основа е от бял варовик), му придават осанката и обаянието на единствено по рода си кътче, на чиято територия действително можете да усетите от първо лице значението на съчетанието "почивка на морето".
Дори в най-натоварения си период Балчик остава привидно спокоен културен център. Такъв, в който можете да съчетаете релаксиращи разходки, разглеждане на културни особености, музеи, галерии и фестивали с достатъчно адекватен нощен живот, ситуиран почти ексклузивно до морския бряг.
Все още спотайващите се стръмни калдъръмени улички и интересни визуално постройки са запазена марка на Балчик, която за съжаление започва да избледнява все повече с всяка изминала година.
Няколкото плажа в града също не са на много високо ниво, въпреки че през следващите няколко години се очакват значителни подобрения по плажната ивица.
От друга страна, тъй наречената Дамба, около която се намират множество хотели, капанчета, басейни, плажове и атракции от всякакво естество, вече достига до намиращия се на десетина километра от Балчик курорт Албена.
С други думи, в един не особено горещ летен ден можете пеша (ако сте по-екстремно устроени) или с рикша да си направите разкошна разходка покрай морския бряг, достигайки до споменатата Албена и може би до най-добрия стандартен плаж на Северното Черноморие.
Като по-специфични места, през които е добре да минете, е "циганската махала", от която гледката към морето е меко казано основополагаща. Приказната сладкарница "Седемте Лули" също ще ви предостави разкошна морска гледка, на която да се любувате, докато пиете сутрешното си кафе или следобедната напитка. Съветвам ви да се насочите и към най-високото място в Балчик (381 метра над морското равнище), откъдето гледката при ясно време ще отвори за вас дори морската ни столица Варна. Около и във самия град се намират и различни разкопки, в които са открити тракийски предмети на повече от 2000 хиляди години.
Добре е да обърнете внимание и на храма на Кибела, намиращ се в близост до площад Рибарски. Въпросният е археологически паметник на културата с наднационално значение.
За щастие Балчик си има и стандартна квартална част, която потенциално може да помогне в чисто финансов аспект почивката ви да премине безболезнено.
За финал ще споделя, че неслучайно Балчик е любима дестинация на големи български поети, измежду които личат имената на Стефан Цанев и Ивайло Петров. Същото се отнася и за множество популярни български актьори като Николай Урумов, Красимир Ранков и Веселин Ранков.
С благия нрав на местното население, уникалната си природа и градска структура (много хора наричат Балчик "Велико Търново в морски вариант"), Балчик е вдъхновение и истинско презареждане за мнозина.
Водещи
-
Еврозоната вече е мираж, смята финансистът Любомир Дацов
"За първи път се внася Закон за бюджета, който е незаконосъобразен", заяви той
05.01 | 18:00
-
Киселова: Няма проблем, че не е приет бюджет
По думите ѝ е въпрос на предложение от страна на правителството дали ДДС ставката върху хляба...
05.01 | 17:40
-
Добрев: Защо Кирил Петков се опитва да докаже, че не е бил пиян и/или дрогиран в деня на ареста на Борисов?
По-добре за защитата му да е бил под въздействието на някакви субстанции и в момент на...
05.01 | 17:00
Най-четени
-
Слънцето се показва в неделя, идва затопляне
Максималните температури ще бъдат между 4° и 9°, в София - около 4°
05.01 | 08:57
-
Миролюба Бенатова: Очертава се пак да има избори, дори да има кабинет
Генка Шикерова: Големият отсъстващ за пореден път е Доган
05.01 | 12:00
-
След тест с кръв, урина и коса Кирил Петков доказва, че не взема дрога
Изследването е проведено във ВМА
05.01 | 14:30
-
Зимен Кръстовден е, ето какви са традциите
Вижте какви ястия се слагат на трапезата и как да ги приготвим на Попова Коледа
05.01 | 09:15