Българинът е като у дома си в планината 07.11 | 09:00
Не сме склонни да наемаме водачи, маркировката по високите върхове ни залъгва, че можем всичко, констатират от Асоциацията на планинските водачи

В България не сме много склонни да наемаме водачи за пребиваване в планината, а е нужно - за да е приятен и безопасен престоят на туристите.
Това коментира Орлин Чачановски - председателят на Асоциацията на планинските водачи в България, която е първата в Югоизточна Европа, приета за член на Съюза на асоциациите на международните планински водачи (UIMLA).
България е една от страните с най-добра туристическа маркировка в света, което подлъгва много от посетителите в планината, че могат да се справят с всяка ситуация, посочи Чачановски.
По думите му планинските водачи са отговорни към собствения си живот и здраве и затова присъствието им може да даде сигурност и на туристите за тяхната безопасност.
Освен безопасността, планинските водачи дават и добавена стойност към почивката на туристите, коментира за БТА Антония Чиликова от асоциацията. Посетителите могат да научат от тях повече за традициите и културата на посещаваните населени места, за близките върхове, защитени територии и биоразнообразие, могат да чуят и местна песен в тяхно изпълнение, посочи тя.
Професията планински водач може да се придобие, както в средното образование, така и чрез специални курсове, които според българското законодателство трябва да продължат не по-малко от 960 учебни часа. Завършилите обучението се явяват на държавен изпит и получават свидетелство за правоспособност.
С него могат да практикуват в страната и в чужбина - съобразявайки се с изискванията на местното законодателство. От края на септември т.г. планинските водачи у нас могат да практикуват и самостоятелно, а не само чрез туроператорски фирми, съгласно промени в законодателството. Това им дава възможност да излязат на пазара на труда със собствена визия и цена на услугата, коментира Чачановски. По думите му цените при самостоятелна работа са по договаряне и се движат между 100 и 200 лева на ден. Получаването на диплома от организация, член на UIMLA, им дава възможност за работа и в 16-те страни-членки на организацията, от които 15 са в Европа.
Това ни поставя пред страни като Германия и Австрия, които не са членове на UIMLA, отбеляза Чачановски. По думите му български планински водачи, членове на асоциацията, водят групи в Индийските Хималаи, в Непал, в Алпите, в Кавказ, традиционно - в Македония, Гърция, Турция и Азия. От бранша отчитат нарастване на интереса към професията, както и известен недостиг на планински водачи у нас.
Всяка година нови 20-25 човека се включват в обучителните курсове на българската асоциация, които продължават около 9 месеца и са на цена от 1 500 лева. За да се включиш обаче, е нужно предварително явяване на тест за познания и физическа подготовка. Предимството на тази професия е, че работата е в природна среда и се общува с различни хора, коментираха от бранша. Затова за предимство се смята и владеенето на чужд език за улесняване на комуникацията с гости от други държави.
С нова наредба, която се подготвя в момента, ще бъдат въведени изисквания към образованието, квалификацията и практическата правоспособност на планинските водачи. След обобщаване на получените предложения, проектът на наредба ще бъде предложен за обществено обсъждане, каза Даниела Ненкова главен експерт от дирекция "Туристическа политика" в Министерството на икономиката и енергетиката. Проблем, според представителите на асоциацията, е наличието на общо 26 организации в страната, които организират обучения за планински водачи и издават сертификати.
Te обаче предлагат обучения по 600 часа например, което не е достатъчно и нарушава изискванията на законодателството, такива има по програми към Агенцията по заетостта, коментира Чачановски. Като друг проблем той очерта липсата на контрол в България дали планинските водачи са правоспособни. В други европейски държави има планинска жандармерия, която може да изиска документи от водача по време на поход, даде пример той.
За уеднаквяване на изискванията към планинските водачи в Европа и прилагането на единни професионални стандарти от 7 до 10 ноември в Банско ще се състои Годишна асамблея на UIMLA. Участниците от 14 европейски страни ще положат начало на създаването на база данни за законодателството за планинските водачи по света. Целта е да се подпомогне прилагането на единни стандарти, гарантиращи качество на обслужването на туристите в планините и тяхната безопасност.
Водещи
-
Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" алармира за нова вълна финансови измами
Измамниците използват професионален тон и създават усещане за спешност, като държат жертвата...
22.07 | 15:00
-
България попадна в класация на престижно италианско издание
Страната ни е сред десетте най-привлекателни и достъпни морски дестинации в Европа
22.07 | 14:45
-
Официална информация за смъртта на Тодор Славков 2
Районната прокуратура в Стара Загора е образувала досъдебно производство за изясняване на...
22.07 | 12:04
-
Нова организация на движение, въведена с пътни знаци, ще повиши безопасността на движение по АМ „Тракия“ в област Пазарджик
Мярката се въвежда пилотно в избрания участък и цели да допринесе за ограничаване на...
22.07 | 14:30
Най-четени
-
Внезапно почина Тодор Славков
Внукът на Тодор Живков се отиде на датата, на която и майка му Людмила, и вуйчо му Владимир
21.07 | 23:58
-
Алгафари отсече: Пеевски и Ново начало имат огромна политическа тежест
Тези, които "ревяха - като Бабикян и адвокат Николайчо Хаджигенов, се оказаха много малки, за...
22.07 | 11:15
-
Овладян е пожарът в костинбродското село Безден
Все още не е локализиран, продължаваме да работим, посочи той
22.07 | 10:15
-
Светският хроникьор и пиар Евгени Минчев се сбогува с Тодор Славков
"Лек, ранен полет в безвремието, Тошко.
22.07 | 09:59